Mens Twitter i går skuffet investorene da selskapet la frem sine tall for siste kvartal, var det i går kveld norsk tid storebror Facebook sin tur og verdens største nettsamfunn skuffet ikke.
Les også: - Dømt til et liv i skyggen av Facebook
På ny viste Facebook-sjefen og gründer, Mark Zuckerberg, at selskapet er inne i en sterk vekstfase både på brukersiden og i regnskapene, skriver Bloomberg.
- Dette var et godt kvartal, med sterke resultater, sier Zuckerberg i forbindelse med fremleggelsen av kvartalsrapporten,
Sterk brukervekst
For årets tredje kvartal er antallet brukere per måned nå på 1,35 milliarder medlemmer, opp 14 prosent sammenlignet med tilsvarende kvartal i fjor. Tilsvarende gikk Twitter gikk ut av tredje kvartal med 284 millioner brukere, opp 23 prosent sammenlignet med samme periode i fjor, men selskapet har altså langt færre brukere.
Men et langt viktigere rapporteringstallet for Facebook-annonsørene, er veksten i daglige brukere og den var på hele 19 prosent. Daglig har kjempen nå 864 millioner daglige brukere i snitt og selskapet skuffer inn penger på salget av annonser.
Inntektene vokste med nesten 60 prosent til 3,2 milliarder dollar, sammenlignet med tilsvarende kvartal i 2013, og det var også høyere enn det analytikerne hadde forventet, skriver Financial Times.
Håver inn på mobil
Selskapet, som ved børsintroduksjonen i 2012 ikke hadde en eneste mobilannonse, har to og et halvt år senere to tredjedeler av inntektene sine fra mobilannonsering. Det er opp fra andelen på 62 prosent i andre kvartal.
Les også: Facebook blir mer mobil
Overskuddet til Facebook nærmest doblet seg fra 425 millioner dollar for ett år siden, til årets 806 millioner dollar.
Facebook er nå ventet åtte prosent av et samlet marked for digitalannonsering på 140 milliarder dollar globalt inneværende år, mens mobilandelen til selskapet er ventet å nå 20 prosent, ifølge tall fra EMarketer.
Skuffer investorene
Men sterk vekst har nærmest blitt normalen for Facebook, og investorene lar seg tydeligvis ikke imponere like lett lenger. Markedet forventer nærmest at Facebook slår tidligere kvartaler og i går kveld holdt aksjen seg helt i ro på Wall Street. Dermed holder det ikke lenger å slå analytikernes forventninger, slik Facebook gjorde i natt.
Finansdirektør i Facebook, David Wehner, mener det blir tøffere fremover for Facebook.
- Vi skal sammenligne oss med veldig sterkt fjerdekvartal, sier Wehner.
I tillegg varsler Facebook at salget for neste kvartal kommer til å falle sammenlignet med forvetningene i markedet og at investeringene vil øke med 50-70 prosent neste år som en følge av at selskapet investerer både i nye ansatte og nye produkter.
Kommentér