For 23. gang kunne Kampanje i samarbeid med TNS Gallup presentere «Byråprofil» under Kampanje og Anfos nye «Byrådagen» torsdag. «Byråprofil» er annonsørenes dom over byråene og for første gang omfattes også PR- og mediebyråene av den omfattende undersøkelsen.

Try Reklamebyrå vant for 11. år på rad i klassen for reklamebyråer i «Byråprofil», og stakk attpåtil av med førsteprisen i den nye hovedkategorien «Årets byrå», hvor de konkurrerte mot finalistene Starcom og Trigger fra henholdsvis mediebyrå - og PR-bransjen (se topplisten nederst i artikkelen).

Administrerende direktør Kjetil Try jublet på scenen da hans byrå også seiret i klassen «Årets byrå».

- Det er klart jeg synes det er veldig gjevt å vinne «Årets byrå», men for oss er det aller viktigst å vinne «Årets reklamebyrå». På denne listen spiller det kanskje ikke så stor rolle om man er nummer to eller tre, men når det først er en liste, er det klart at det er best å være på toppen, sier Try til Kampanje.com.

Se KampanjeTV-intervjuet med Kjetil Try øverst i artikkelen! I intervjuet snakker han blant annet om seieren, planene og ambisjonene framover.

På listen over de aller beste byråene, troner tre reklamebyråer på toppen, før et PR-byrå kommer på en fjerdeplass. Og Try proklamerer at han ikke trodde hans byrå kom til å vinne denne prisen.

- Dette er ikke koketteri, men jeg trodde at PR-byråene kom til å vinne denne prisen. Ta for eksempel First House som består nesten utelukkende av tidligere statsråder og alle går med dress og slips, sier Try til Kampanje.

- Gir en pekepinn
Try mener kåringen «Årets byrå» først og fremst er underholdende, men presiserer at han ikke oppfatter den nye hovedkategorien som fjas.

- Nei! Det gir en pekepinn på at det er reklamebyråene annonsørene betrakter som deres nærmeste samarbeidspartner. Jeg har jo en rimelig oversikt over hvordan våre kunder bedømmer oss, så jeg er ikke så overrasket. Dette er ikke en undersøkelse vi øver på, men som vi tenker på rett før den kommer.

- Det er klart at dette er en omdømmeundersøkelse. Noen vil sikkert føle at kåringen «Årets Byrå» er urettferdig, og det er den kanskje også. Men dette handler om omdømme, og det er tross alt det vi driver med, sier Try til Kampanje.

Her er topp fem-listen i «Årets byrå» - «Byråprofil 2013»

Plass

Byrå

Bransje

1.

Try Reklamebyrå

Reklame

2.

SMFB

Reklame

3.

Los & Co

Reklame

4.

Trigger

PR

5.

McCann

Reklame

5.

Zynk

PR

Hele topplisten finner du i siste utgave av Kampanje magasin, som er på vei til abonnentene.

Kampanje magasin byr på omfattende dekning av «Byråprofil 2013». Her får du også utfyllende tabeller og intervjuer. Magasinet er på vei til abonnentene i disse dager, og er å kjøpe på utvalgte narvesen-kiosker fra 28.11.
Her kan du lese mer om abonnement på Kampanje magasin.