Lørdag skrev VG at Trond Giskes innblanding i salget av A-pressens post i TV 2 til danske Egmont hadde opprørt LO-sjef Roar Flåthen så sterkt at statsminister Jens Stoltenberg måtte forsikre både han og Telenors styreleder Harald Norvik om at regjeringen ikke ville gripe inn og stanse salgsplanene. Aftenposten beskrev detaljert maktspillet i kulissene mandag og gjenga rykter om at næriningsminister Trond Giske på utestedet Lorry hadde truet med å kaste styreleder Harald Norvik i Telenor dersom telegiganten i A-presssens styre sluttførte TV 2-salget.
I løpet av natten oppstod et rykte om at Trond Giske skal ha sagt at «Harald Norviks tid som styreleder i Telenor kan være over». Rykteflommen førte til at statsminister Jens Stoltenberg tok kontakt med Norvik fredag, for å berolige styrelederen. Det bekrefter flere sentrale kilder overfor VG.
I dag avviser Giske bestemt påstander om at han skal ha sagt at TV 2-salget ville få konsekvenser for Norviks fremtid som styreleder.
- Nei, det er bare rykter som flere refererer til. Det er bare vrøvl. Jeg vil understreke at de som tror jeg bare løper rundt på NHO-konferansen eller Lorry og uttaler meg om hva Telenor bør gjøre, tar feil. De signalene jeg som næringsminister har kommet med til Telenor, er kommet i formelle møter mellom selskapet og departementet og selskapet, sier Giske til Dagens Næringsliv (DN).
Overfor VG sier Giske dette:
- Jeg tar det som en selvfølge at det i Norge skal være mulig for en statsråd å ha meninger om et delstatlig selskap uten at selskapet begynner å samle informasjon eller sprer rykter om den ansvarlige statsråden, sier Giske.
Telenor-direktør Kristin Skogen Lund, som satt siden av NHO-sjef John G. Bernander og Trond Giske på Lorry, avviser å kommentere hva som skal ha blitt sagt. Men både Bernander og Stein Erik Hagen sier til VG at de ikke hørte at Giske snakket om Norvik.
Styreleder Harald Norvik vil heller ikke kommentere episoden på Lorry. Han hevder imidlertid at Giske er blitt informert om salgsprosessen det siste året, skriver DN.
Til Aftenposten sier Norvik at han er overrasket, og at rykteflommen tilsier at han nok burde ha deltatt på nachspielet på Lorry.
Kommentér