Fallet i begynnelsen av året har rammet det største danske mediehuset, Jyllandsposten/Politikens hus, hardest. Konsernets tre aviser Jyllands-posten, Politiken og løssalgsavisen Ekstra Bladet har fått et samlet fall på 27 637 per dag. Det skriver Aftenposten i dag.

- Den eneste trøsten for mediehuset, er at de samme tre aviser har såpass sterke nettsteder, sier sjefredaktør Ole Nørskov i medienettstedet Mediawatch.dk til Aftenposten.

Det store spørsmålet er nå hvor lenge betalingsavisene kan klare seg i kampen mot gratisavisene. Undersøkelser viser at avisene mister flest abbonnenter og løssalg i områdene der gratisavisene er tilgjengelige.

Nørskov mener ingen av de danske avisene står overfor noen umiddelbar krise, men at det er vanskelig å se noen forbedringer for de trykte avisene i Danmark. Han tror gratisaviskrigen vil fortsette en stund til.

- Den fortsetter nok gjennom mesteparten av dette året. Men selv uten gratisaviser vil konkurransen fortsatt være beinhard mellom de etablerte avisene, fastslår han overfor Aftenposten.