Dermed inntok TV 2 tronen som Norges største tv-kanal på ukebasis. For med et Idol som nærmer seg finalen, og en storsatsing som Gullruten på programmet lørdag kveld var det nok helgen som løftet tv-kanalen fra Nøstet i Bergen opp og forbi NRK1.

For uten sine faste helgeinnslag var det et svekket NRK1 som gikk inn i uken. Uten sikre fredagselementer som Nytt på nytt og Først & Sist klarte nemlig ikke Marienlyst å vise TV 2 ryggen. Hele 4,8 prosentpoeng raste NRK1 på forrige ukes andelsstatistikk og havnet til slutt på 32,9 prosents markedsandel.

For NRK2 er tilstanden mer stabil. Kanalen ser denne våren ut til å funnet sitt nivå midt på tretallet. I uke 19 sluttet kanalen på 3,4 prosent markedsandel, noe som var ned 0,3 prosentpoeng.

TV3 lever for tiden i en jojo-verden. I uke 19 var fremgangen der og løftet kanalene over sekstallet med en fremgang på 1,5 prosentpoeng, men nedgangen fra den foregående uke var på 1,2 prosentpoeng. Mye tyder på at Champions League flytter kanalen med litt over ett prosentpoeng de ukene kanalene har fotballkamper på sendeskjemaet. TV3 endte i forrige uke på 6,7 prosents markedsandel.

TVNorge på sin side mistet 0,1 prosentpoeng og lå i snitt på 11,5 prosents markedsandel i uken som gikk.

Ellers er det verdt å merke seg at tv-seingen fortsetter å falle ettersom sommeren nærmer seg. Den totale tv-tittingen er nå nede i gjennomsnittlig 156 minutter.

Her er markedsandelene i prosent for tv-kanalene i uke 19 i 2003 (endringer i prosentpoeng i forhold til uke 18 i 2003 i parentes):

NRK1: 32,9 (-4,8)
NRK2: 3,4 (-0,3)
TV 2: 34,4 (+3,2)
TVNorge: 11,5 (-0,1)
TV3: 6,7 (+1,5)
Andre kanaler: 11,2 (+0,6)]]>