Hun kommer fra stillingen som redaksjonssjef for skjønnlitteratur samme sted.
- Jeg er svært fornøyd med at Kjersti Herland Johnsen har takket ja til denne jobben, sier administrerende direktør i Schibsted Forlag, Christian Norman Aass.
Som redaksjonssjef for norsk og oversatt skjønnlitteratur har Johnsen på kort tid satt Schibsted Forlag på kartet med navn som Khaled Hosseini, Victoria Hislop og Kate Morton. De siste årene har redaksjonen under hennes ledelse også lykkes godt med sin satsning på norsk skjønnlitteratur. Den har blant annet resultert i Ida Løkås’ kritikerroste debutroman Det fine som flyter forbi og krimforfatter Frode Granhus’ nordnorske grøsser Stormen.
- Kjersti Herland Johnsen kjenner både Schibsted Forlag og forlagsbransjen godt. Hun er en naturlig leder med sterke resultater å vise til. Med henne som forlagsdirektør har vi funnet den riktige personen til å videreutvikle Schibsted Forlag innenfor skjønn- og generell litteratur, sier Aass.
Stillingen som forlagsdirektør i Schibsted Forlag har vært ubesatt siden Vebjørn Rogne sluttet 15. oktober 2012. Kjersti Herland Johnsen tiltrer stillingen umiddelbart. Hun inngår i forlagets ledergruppe og får ansvaret for redaksjonene for sakprosa, skjønnlitteratur og barne- og ungdomslitteratur, samt Schibsted Internasjonale Bøker (SIB), som er Norges største importør og distributør av utenlandsk litteratur.
- Dette blir veldig spennende. Jeg gleder meg til å jobbe videre sammen med alle våre strålende forfattere og dyktige medarbeidere. Forlagsbransjen er inne i en stor omveltningsfase, der mange lesere fremdeles foretrekker papirbøker, men stadig flere leser digitalt. Vi skal tilby gode leseopplevelser på alle plattformer og for et bredt publikum, sier Johnsen.
Kjersti Herland Johnsen har jobbet i Schibsted Forlag siden 1998, og har de siste sju årene hatt redaksjonelle lederstillinger. Johnsen er utdannet historiker fra Universitetet i Bergen, med sammenlignende politikk i fagkretsen. Hun har også deltatt i samarbeidsprosjekter i bokbransjen.
Kommentér