Onsdag ble Charlo Halvorsen ny underholdningsredaktør i NRK. Han avløser dermed Tordis Aavatsmark som går over i pensjonistenes rekker.
Halvorsen er gift med SV-leder og kunnskapsminister Kristin Halvorsen. Fremskrittspartiet er kritisk til ansattelsen.
- Det var ikke noe klokt valg å utnevne Charlo Halvorsen til underholdningsredaktør all den tid kona sitter som statsråd. Det vil påvirke NRKs redaksjonelle frihet, sier Øyvind Korsberg (Frp) i Stortingets kulturkomité.
- I fremtiden blir det vanskelig å lage noe med skarp brodd mot Kristin Halvorsen. Man har skjermet en statsråd i regjeringen og dermed skjermer man regjeringen for kritikk, sier Korsberg.
Programdirektør Per Arne Kalbakk i NRK synes kritikken er underlig og søkt.
- I den jobben Charlo har nå, har han en mye mer direkte medvirkning på innholdet i satireprogrammene, sier Kalbakk.
Kommentér