I går kveld ble det kjent at styret i Avishuset Dagbladet med styreleder Jens P. Heyerdahl og finanstoppene Torstein Tvenge og Ragnar Horn i spissen sa ja til å legge inn et bud på Orkla Media. Hvor raskt et eventuelt bud kan komme vil ikke konsernjef Cato Hellesjø kommentere.

Medieanalytiker Harald Grimsrud i meglerhuset ABG Sundal Collier tror Avishuset Dagbladet nå ønsker å posisjonere seg i forkant av konsernstyremøtet i Orkla fredag.

– Det at de er såpass offensivt ute i mediene tyder på det, sier medieanalytikeren til Kampanje.

– Tror du Orkla-ledelesen vil la seg stresse av et raskt bud fra Dagbladet-konsernet?

– Jeg tror ikke det. Det er åpenbart så mange interessenter her at de neppe lar seg låse til Dagbladet-konsernet såpass tidlig i prosessen, sier Grimsrud.

Blir et stor løft
Medieanalytikeren kaller ambisjonene i Avishuset Dagbladet for friske.

– Jeg synes de er friske. Det er et stort løft, sier Grimsrud.

Grimsrud tror det derfor er sannsynlig at Dagbladet kommer til å selge ut deler av Orkla Media igjen.

– Dette har de nok regnet opp ned på. En annen mulighet er at de får inn noen partnere, sier Grimsrud.

– Går mot salg
Grismrud tror at Orklas konsernstyre, i forkant av fremleggelsen av regnskapstallene for 2005 mandag og behandlingen av tallene på styremøtet fredag, også vil diskutere den videre prosessen rundt Orkla Media.

– Jeg kjenner ikke møteplanen, men i tillegg til årsresultatet står vel også Orkla Media på dagsorden, sier Grimsrud.

Grimsrud forventer nå at konsernsjef Dag Opedal og resten av Orklas toppledelse på mandagens resultatpresentasjon vil orientere om den videre prosessen selskapet har lagt opp til for Norges nest største mediekonsern. Medieanalytikeren tror samtidig at det går mot et salg av mediedivisjonen.

– Jeg vil tro det er et rimelig sannsynlig scenario at de nå kommer med en redegjørelse for det som ligger an til å bli en stukturell salgsprosess, med offentliggjøring av prospekt og budfrister. Det ville være naturlig, sier Grimsrud.