Flere Schibsted-aviser i mål med nedbemanning - usikkert i VG og Aftenposten

Både Stavanger Aftenblad og E24 kommer i mål med frivillige løsninger. I VG er situasjonen uavklart.

Publisert / Oppdater

Dag Robert Jerijervi
Dag Robert Jerijervi Journalist

Stavanger Aftenblad er ikke blant Schibsted-avisene som må kutte flest årsverk. I midten av februar ble de ansatte informert om at åtte årsverk må bort, men det tilsvarer like fullt ti prosent av bemanningen.

Fristen for å søke sluttpakke gikk ut natt til mandag og nå kan sjefredaktør og administrerende direktør Kjersti Sortland bekrefte at de ligger an til å komme i mål.

- Vi har til sammen fått åtte søknader om enten AFP med gavepensjon eller sluttpakker. Da ser vi det slik at vi kommer til å komme i mål med frivillige ordninger, sier hun til Kampanje.

- Er du lettet over det?

- Det finnes ingen redaktør i verden som ønsker seg færre journalister. Det er ikke slik at vi er glade for situasjonen. Men når det er slik at vi behøvde nedbemanning i Stavanger Aftenblad, er jeg tilfreds med at vi kommer i mål med frivillighet.

- Kan du si til dine ansatte at dette er nok for å sikre en bærekraftig økonomi i Stavanger Aftenblad i overskuelig fremtid?

- Nå skal forholde oss til at vi har nådd dette konkrete målet og så jobber vi videre for å skape vekst og gode resultater i Stavanger Aftenblad.

Klubbleder Jan Zahl er glad for at målstreken er i sikte.

- Det er en kjip situasjon, men det er bedre at det løser seg med frivillighet enn med alternativet, sier han og legger til:

- Men vi mister gode folk og hundrevis av år med kompetanse.

Les mer: Schibsted plukker ut nye byråstjerner: - Fremtidens meningsbærere

- Gode muligheter for å nå målet

Bergens Tidende er også i rute med frivillige løsninger, forteller klubbleder Erik Fossen. Avisen skulle kutte 13 årsverk.

- Nå har det kommet inn mer 13 søknader, noe som gir gode muligheter for å nå det målet. Ennå er det en vei å gå for å lande avtaler som den enkelte søknader kan akseptere, men jeg er lettet over at vi ikke er i en situasjon der bedriften måtte finne andre metoder for å nedbemanne, sier han. 

Uavklart situasjon i VG

Totalt skal Schibsted kutte 350 stillinger. Det tilsvarer 13 prosent av bemanningen.

VG er blant mediehusene som må kutte flest stillinger. Der skal 33 årsverk bort. Det er usikkert om avisen kommer i mål med frivillige løsninger.

- Vi fikk inn søknader inn mot søknadsfristen og bruker nå tid på å gjennomgå disse og ha dialog med de som har søkt. Vi tror fortsatt det skal være mulig å komme i mål med frivillige løsninger, sier stabssjef Andreas Arnseth i en tekstmelding til Kampanje.

- Vi er opptatt av å gi informasjon om prosessen internt først, så utover dette kommer vi ikke til å gi ytterligere kommentarer i dag.

Heller ikke i Aftenposten - hvor 26 årsverk skal bort - kommer det et klart svar.

- Fristen er ute, og nå starter behandlingene av søknadene. Vi kommer ikke til å si noe om resultatet før behandlingen er gjort og vi har informert internt. Dette vil ta noe tid, sier sjefredaktør Trine Eilertsen.

Les mer: Slik blir kuttene i Schibsted-mediene - VG må kutte mest

Flere Schibsted-aviser i mål med nedbemanning - usikkert i VG og Aftenposten