– Gjennom å oppfylle samfunnsoppdraget som følger av avtalen med staten, bidrar TV 2 til å nå de mediepolitiske målene for kommersiell allmennkringkasting og styrke det norske mediemangfoldet, sier direktør Mari Velsand i Medietilsynet.
Medietilsynet vurderer at TV 2 har etterlevd retningslinjene for det rekneskapsmessige mellom allmennkringkastingsvirksomheten og den andre delen av virksomheten i 2024.
Allmennkringkastingsvirksomheten medførte en netto merkostnad på 133 millionar kroner inkludert ti prosent driftsmargin i 2024. Dermed blir TV 2s kompensasjon for allmennkringkasteroppdraget noe lavere enn det maksimale beløpet på 150 millioner kroner. Fordi TV 2 allerede har fått utbetalt full kompensasjon på 150 millioner kroner for 2024, blir den overskytende kompensasjonen bli trukket i den neste utbetalinga til TV 2.
TV 2 oppfylte krava om norskspråklig program for barn og unge i 2024. Tilbudet til barn er styrket samanlignet med den foregående avtaleperioden gjennom krav til daglige sendinger, der kravet tidlegere var sendinger i helger og høytider.
TV 2 sendte i 2024 også nye produksjoner av norsk film og tv-drama på hovedkanalen TV 2 direkte, og oppfylte også kravet om å investere gjennomsnittlig 60 millioner kroner årlig på slike produksjoner.
– At de norske allmennkringkasterne fremmer norskprodusert innhold som reflekterer norsk historie, kultur og samfunnsforhold, blir stadig viktigere i et globalisert film- og strømmemarked, sier Velsand.
TV 2 bidrar også til å styrke norsk språk og identitet gjennom å formidle norskspråkleg innhald. I 2024 var 60 prosent av programene på hovedkanalen norskspråklig. TV 2 oppfylte dermed med god margin kravet om at slike program skal fylle minst 50 prosent av sendetiden.
Kommentér