Saken oppdateres.
Stiftelsen Tinius har besluttet å anke dommen fra Oslo tingrett i søksmålet om overvåking fra staten. Tidligere i år ble det klart at Schibsted-eieren tapte søksmålet.
Stiftelsen Tinius reiste opprinnelig søksmålet fordi den mener loven utfordrer forutsetningen for et fungerende demokrati: ytringsfrihet, kildevern og maktbalanse.
- Denne saken angår noen helt sentrale spørsmål som fortjener en grundig, rettslig avklaring. Vi har reist saken på vegne av norske medier, forfattere, forleggere – og alle borgere som risikerer å bli overvåket av staten. Også vi mener at vi trenger en effektiv etterretningstjeneste, men vi må sikre et sterkt vern av pressefrihet og personlig informasjon som en bærebjelke i et liberalt demokratisk rettssamfunn, sier styreleder Ole Jacob Sunde i en melding.
Saken gjelder ifølge Stiftelsen Tinius «etterretningslovens hjemmel for blant annet såkalt tilrettelagt innhenting» eller det Tinius-stiftelsen kaller «en form for digital masseovervåking.»
Dette mener stiftelsens utfordrer både kildevernet og ytringsfriheten.
– Skulle tingrettens dom bli stående, vil det svekke rettsvernet for alle i Norge. Derfor går vi videre for å få en grundigere rettslig avklaring, sier Sunde.
Daglig leder i Stiftelsen Tinius, Kjersti Løken Stavrum, sier stiftelsen anker saken fordi de mener at «dommen har vesentlige svakheter.»
- Det gjelder forståelsen av journalistisk arbeidsmetode og de mulighetene ny teknologi gir for overvåking. Men først og fremst anker vi fordi saken er så prinsipielt viktig. Den må derfor vurderes av en høyere rettsinstans, sier hun.
Vil du få siste nytt fra medie- og kommunikasjonsbransjen før alle andre? Last ned Kampanje-appen og få nyhetsvarsler rett på mobilen.
Kommentér