Det er Klassekampen som først omtalte saken.
Selskapet KRR kjøpte i fjor opp Øyafestivalens moderselskap. Selskapet eier også et nettsted der det annonseres for boliger på Vestbredden.
- I disse selskapene handler alt om profitt, profitt, profitt. De er knallharde. KKR ønsker å framstille seg selv som et ansvarlig selskap, men vi vet at de har investeringer på ulovlig jord, sier professor ved NHH, Tor W. Andreassen, til Klassekampen.
Nettstedet som annonserer boligene heter Yad2, og kan ifølge Klassekampen sammenlignes med Finn.no her i Norge.
- Enten så bryr ikke KKR seg, eller så har de ikke kontroll på porteføljen sin. Uansett er det kritikkverdig, sier Andreassen til avisen.
Han mener Øya-artister som mener alvor bør boikotte festivalen. Klassekampen skriver at det har vært boikotter fra artister på festivaler i utlandet. Her i Norge har flere artister trukket seg allerede, i tillegg har utestedet Blå droppet samarbeid med Øya i år.
– De har et frynsete rykte innenfor bærekraft, inkludering og likeverd. Det er et selskap man absolutt, hvis artistene mener alvor, bør boikotte, sier Andreassen til Klassekampen.
Kommentér