Nordmenn kjøpte bruktgjenstander på rubrikktorget til Finn for 4,8 milliarder i fjor. Det viser Finns egne tall for kategorien Torget. Men annonsenettstedet håper å femdoble annonsevolumet her i løpet av året, skriver E24.

«Sofa», «sykkel», «Iphone 5» og «kjøkken» var de fire mest populære søkeordene i løpet av fjoråret. «Sofa» ble skrevet inn i søkefeltet så mange som 2,5 millioner ganger.

Annonsenettstedet håper nå å femdoble annonsevolumet i løpet av året. Til høsten vil det nemlig bli gratis å legge ut varer på Torget. Per i dag koster det 35 kroner per annonse.

- Vi er spente på hvor fort det kan gå. Vi hadde en gratisdag, og da hadde vi en ni-dobling av volumet. Jeg synes det er vanskelig å spå, men jeg regner med at det skjer i løpet av året. Det vi har sett blant andre som har gjort lignende ting er at man får en veldig stor økning til å begynne med, sier Ommundsen til E24.

Les også: Vil bli rubrikkens svar på Netflix

Det var i forbindelse med eierkonsernet Schibsteds presentasjon av fjorårets fjerdekvartal at nyheten om den nye annonsemodellen på Torget ble kjent. I jakten på ytterligere vekst og nye digitale brukerinntekter går Finn nå i motsatt retning av sine søsterselskaper i Schibsted, og river ned betalingsmurer på nett.

- Det gjør vi fordi vi tror det er en mulighet både til å forsterke den posisjonen vi har, både ved at vi får et høyere annonsevolum, at vi attraherer nye målgrupper, for eksempel unge brukere, og at vi styrker merkevaren vår med tanke på brukthandel og sosial ansvarlighet, sa administrerende direktør Christian Printzell Halvorsen i Finn til Kampanje den gang.