Før helgen gjorde Dagbladet siste finpuss på sitt nye valgstudio som er reist på Eidsvolls plass, rett foran Stortinget. Her skal Dagbladet ha daglige sendinger på nett frem mot valget, i det som blir tidenes digitale valgkamp-satsing for avisen, og en styrkeprøve for DBTV.

- Jeg synes det var en god idé å ta politikken ut på gata og erobre en plass foran nasjonalforsamlingen og gjøre dette til et felles møtested. Nærmere kjernen i samfunnsoppdraget kommer man ikke, sier Dagbladet-redaktør John Arne Markussen til Kampanje.

- Merker stor interesse
Han vil ikke røpe akkurat hvor mye Dagbladet bruker på årets valgkamp-dekning.

- Men vi snakker om, for vårt vedkommende, et betydelig beløp. Vi merker at det er en stor interesse blant leserne våre for politikk for tiden. Det blir et spennende valg.

- Blir det egentlig spennende?

- Det er spennende fordi det går mot regjeringsskifte, og blir det ikke det, så setter Stoltenberg rekord, selv om det skal mye til.

Fem timer daglig
I studio står DBTV-sjef Peder Ottosen, som sammen med politisk redaktør Marie Simonsen og leder for samfunnsavdelingen Martine Aurdal, skal lose seerne gjennom fem timer direktesendte debatter, partielderutspørringer og analyser hver dag.

- Dette er midt i begivenhetenes sentrum, og for oss er det viktig å ha en valgkampdekning som også inkluderer dem det dreier seg om, nemlig velgerne, sier Ottosen.

Aller først på programmet står en utspørring av Jens Stoltenberg, som er først ut av partilederne til å besøke Dagbladets valgstudio.

- Vi åpner med et pang og gleder oss veldig.

TV 2 trekker seg ut
Dagbladets valgstudio vil i store deler av valgkampen få stå i fred foran Stortinget. TV 2, som tidligere har pleid å legge beslag på Eidsvolls plass med et stort og høyteknologisk valgstudio, har i år bestemt seg for å satse på et mindre og mer mobilt studio, som kun skal stå foran Stortinget de siste to helgene før valget.

- Vi har prioritert ressursene på en litt annen måte i år. Et så stort studio som vi hadde sist er relativt kostbart, og det har vi puttet inn i programinvesteringer i stedet, sier Ronny Oksvold, prosjektleder for Valg 2013 på TV 2, til Kampanje.

- Har dere kuttet i budsjettet?

- Nei, vi har aldri brukt så mye penger på en valgkampdekning tidligere.

TV 2 vil i stedet ta i bruk nyhetsstudioene i Bergen og Oslo, som nylig gjennomgikk en betydelig oppussing.

- Vi har investert mye penger i de nye nyhetsstudioene våre, og da velger vi å bruke det i stedet.