Fredag ble det klart at det internasjonale mediekonsernet og tv-selskapet Discovery kjøpte SBS Nordic med tv-kanalene TVNorge, Fem og Vox og en rekke andre nordiske tv-kanaler i Sverige, Danmark og Finland for 9,5 milliarder kroner. Men med på kjøpet kommer også en stor portefølje av radiokanaler. Totalt er det snakk om hele 19 forskjellige, nordiske radiokanaler deriblant radiokanalene Radio Norge, Radio og The Voice i Norge.
Dermed blir det opp til det amerikanske mediekonsernet å bestemme radiokanalen Radio Norge skjebne videre. Kulturdepartementet har nemlig satt som betingelse at Radio Norge binder seg til en 20-årig utbyggingsplan for det digitale radionettet DAB. For Radio Norges del vil det ha en samlet pris på rundt 800 millioner kroner.
Les også: Tiden løper ut for Radio Norge
Om Discovery ikke vil punge ut, står kanalen uten konsesjon i Norge fra 1. januar 2014. Men dette må de nye eierne og SBS ta stilling tidlig på nyåret senest. Styreleder i SBS Radio er TVNorge-sjef Harald Strømme. Verken han eller kommunikasjonsdirektør Svein Tore Bergestuen ønsker å spå om hva som kommer til å skje.
- Det er for tidlig å svare på dette. Vi kan ikke kommentere dette nå, sier Svein Tore Bergestuen i TVNorge til Kampanje.
Nytt radiodrama
Dermed ble det en ny skjebnetid i førjulstida for de ansatte i Radio Norge. Men det er de ansatte i den konsesjonsbelagte radiokanalen vant til, i hvert fall om en ser på radiohistorien. For jula har alltid vært en dramatisk tid for norske radiokanaler. Rett før jul tilbake i 2002 mistet P4 overraskende sin radiokonsesjon og ett år etter var det på nytt drama i eteren da P4 to uker før jul tømte frekvensen den nye radiokanalen Kanal 4 skulle overta for lyttere og krevde at radiokanalen byttet navn. Noen år senere var det på nytt klart for radiodrama i desember da TV 2 besluttet å selge seg ut av Kanal 24.
En av dem som har vært på alt er radioveteran, freelancer, programleder, produsent og vinner av årets hederspris under Prix Radio i høst, Radio Norges egen Leif Erik Forberg.
- Nå skal Discovery på nytt gå inn å se på hva de har kjøpt. Det har de sikkert gjort flere ganger allerede for de har noen tallknusere av rang, men det gjenstår å se om de vil satse på radio. Det har de ikke gjort før, sier Leif Erik Forberg til Kampanje.
Forberg er i dag freelancer i Radio Norge og er ansvarlig for de samiske sendingene til kanalen. I tillegg avvikler Forberg flere helgeprogrammer og lager mye annet innhold til kanalen.
- Hva tror du kommer til å skje?
- Det er noen føringer som ligger der som amerikanerne må ta i betraktning og det går på om de blir med på utbyggingen av DAB eller om det blir rent for meget, sier Forberg.
Årets hedersprsvinner, som har jobbet i en rekke forskjellige SBS-kanaler det være seg TVNorge og det som var forløperen til Radio Norge, nemlig Kanal 4 og Kanal 24, tror imidlertid hans radiokolleger kan gå inn i jula uten sjokkbeskjeder.
- Vi må være ved godt mot og fortsette å jobbe. Jeg tror ikke vi får en nedleggelse av Radio Norge i julepresang. Så da får vi sitte pent i stolen og vente å se om de ønsker å satse. Vi vet ikke, men vi kan håpe. Men Discovery skal være klar over at de har kjøpt den kanalen som dro inn flest priser i Prix Radio i år, sier han.
Større sjokk med Valgerd
Forberg mener nyheten om Discoverys kjøp av kanalen ikke er på langt nær så dramatisk som tidligere radiobegivenheter.
- Sammenligner du denne runden og da Kanal 24 ble solgt til SBS så var det ganske forutsigbare begivenheter. Det var ventet at dette kom til skje. Sjokket var mye større da Valgerd tok konsesjonen fra P4. Den så man ikke komme, sier Forberg som på den tiden jobbet i P4.
Tillitsvalgt for SBS-kanalene Radio Norge, Radi 1 og The Voice, Une Marvik Hagen, sier stemningen blant de ansatte er god selv om man fortsatt må smøre seg med tålmodighet i forhold til hva som skjer med kanalen.
- Mitt inntrykk er at medlemmene synes dette er ganske positivt. Det er positivt at det er en industriell eier som til slutt endte opp med å kjøpe SBS Nordic.
- Har dere fått noen informasjon fra de nye eierne om hva som kommer til å skje med Radio Norge fremover?
- Nei, men vi håper jo de kommer med gode nyheter. Men når det er sagt så vet vi jo ikke hva slags fokus de har. Men stemningen her er i hvert fall positiv, sier Hagen.
Også Marvik Hagen har lang fartstid i Radio Norge og har vært med på oppleve dramatikk i radiomarkedet i juletiden.
- Ja, det har vært mye ståhei rundt radio ved juletider. Jeg husker spesielt jula da vi måtte bytte navn til Kanal 24 etter at P4 klaget på Kanal 4-navnet, så vi er vant til at det noen runder. Nå får vi se hva som skjer videre, sier hun.
For de ansatte i Radio Norge kan det være verdt å merke seg at Discovery uttalte seg positivt om videre radiodrift på pressekonferansen fredag ettermiddag.
- Radio er en ny bransje for oss som vi har begynt å bli kjent med gjennom tiden vi har tilbrakt med Henrik (Ravn, administrerende direktør i SBS Nordic, red.anm.) og hans team. Vi gleder oss til å lære mer og fortsette å utvikle disse to bransjene hver for seg. Radio er en bransje som har sin egen interessante vekst, sa administrerende direktør David Zaslav i Discovery Communications.
Kommentér