TV 2-rådgiver i fotballforhandlingene Rune Hauge sier til Kampanje at hans roller ikke var problematiske under den dramatiske budkampen om norsk fotball.
I tillegg til å være rådgiver for TV 2 ble Hauge gjennom sitt selskap også budgiver på slutten. Hauge ble mannen som gjennom sitt selskap Profile Media stod bak budet som både TV 2 og TVNorge omtalte som «forvirrende» tidligere denne uken.
- Hvordan håndterte du rollene både som rådgiver og budgiver?
- Det var veldig enkelt. Jeg holdt tungen rett i munnen, sier fotballagent og rettighetsmegler Rune Hauge til Kampanje.
Men til Kampanje sier toppfotballsjef Niels Røine i dag at Rune Hauges fotballbud kun avslørte TV 2 egentlig betalingsvilje og heller ikke ble vurdert seriøst av Fotball Media.
- Hvis Rune Hauge kuppet noe den natten, så var det hans egen oppdragsgiver, sa Niels Røine til Kampanje.
- Han får tro det han tror, og så smiler vi andre, svarer Rune Hauge på Røines utspill.
Den erfarne megleren, som har landet en rekke store sports- og fotballavtaler, mener budet han kom med fungerte som et motbud mot TVNorge og TVNorge-ledelsen Harald Strømme og Kjetil Siem.
- Siem og Strømme (TVNorges administrerende direktør og sjefredaktør Harald Strømme, red. anm.) hadde gjort en glimrende jobb og var med sin totalløsning en god konkurrent som lenge holdt med og som gjorde at prisen kom opp. Det var ikke meg TV 2 bydde imot. Det var mer et motbud mot den løsningen som Siem og TVNorge hadde kommet opp med, sier Rune Hauge.
Hauge mener så lenge fotballen har fått den best mulige avtalen bør man være fornøyd.
- Det viktigste var at vi fikk den best mulige løsningen for norsk fotball og personlig har jeg ingenting imot at det var TV 2-høvdingen som tok siste stikk, sier Hauge til Kampanje.
Dermed har pipa fått en annen lyd. Hauge var før sommeren en av fotballens krasseste kritikere. Det var etter at Røine og Norsk Toppfotball solgte rettighetene til seks av åtte Tippeligakamper til Canal+ tidligere i år for 1,1 milliarder kroner.
- Nå synes jeg norsk fotball landet noenlunde på beinet med den siste delen av avtalen. Med utnyttelsen av rettighetene på TV 2 og NRK ble mye av bildet reddet, sier han.
- Du sa i sommer at fotballen hadde gått glipp av penger hva tenker du om det nå?
- Pengemessig så er det blitt en god avtale. Vi er på de nivåene jeg snakket om da, sier Hauge.
Hauge sa før sommeren at fotballen gikk glipp av 275 millioner kroner på Canal+-avtalen og at TV 2 stod klare med 1,4 milliarder kroner. Hauge la til grunn rundt 350 millioner kroner i året i sin analyse før produksjonskostnader og andre driftskostnader. Fredag ble det klart at fotballen fikk 1,6 milliarder kroner for medierettighetene og dermed rundt 400 millioner kroner i året.
- Men jeg er fortsatt ikke enig i måten den ble solgt på, uten en åpen prosess og at ingen da fikk muligheten å by på alt og dermed ikke utnytte alt strategisk, sier Hauge.
Kommentér