Pressens Faglige Utvalg skal tirsdag vurdere om TV 2-serien «Hvaler» har brutt god presseskikk. I en av episodene av dramaserien ble familien Ditlev-Simonsens navn nevnt. Familien har i over 200 år hatt en relasjon til øykommunen i Østfold.

Halfdan Ditlev-Simonsen mener familienavnet er satt i sammenheng med injurierende påstander, og dessuten «bryter med presseetiske krav om varsomhet når det gjelder personlige forhold og privatliv».

TV 2 avviser klagen og stiller spørsmål ved om PFU i det hele tatt skal behandle en klage mot en fiktiv serie. Tv-kanalen avviser uansett at episoden inneholder det negative innholdet som Halfdan Ditlev-Simonsen peker på. «Slik kanalen ser det, henviser den aktuelle sekvensen på naturlig måte til et historisk og geografisk faktum knyttet til eiendomsforholdene på Hvaler», heter det i en oppsummering fra PFU-sekreteriatet.

Telenor har også klaget inn TV 2 for PFU. Den saken handler om tv-kanalens dekning av arbeidsvilkårene for sikkerhetsvakter ved Telenor i Pakistan. Teleselskapet mener de ikke fikk reell mulighet til å svare på anklagene som ble fremsatt i reportasjene. Telenor anklager også TV 2 for manglende kildekritikk og kontroll av opplysninger.

«Klageren påpeker også at flere av påstandene som fremmes, blir stående som TV 2s egne utsagn, uten å være underbygget av ledsagende dokumentasjon. Ifølge klageren ble heller ikke premissene klargjort for intervjuobjektene i Pakistan. For øvrig inngår det i klagen at TV 2 ikke har foretatt rettelser som følge av korrigerende informasjon Telenor har tilført redaksjonen», heter det i sammendraget.