Jag läser Otto Narvestads inlägg på kampanje.com och blir måste jag säga en del förundrad, är det inte som så att Otto Narvestad leder en av de största interaktiva avdelningarna i Norge? Är det inte som så att han de senaste åren primärt har jobbat med att plasera Carats kunders annonser i just bannerformat på några av de största siterna i Norge? Att då säga att bannerannonsering endast är att se som en distributionskanal och att det endast nyttar att plasera banners där ute för att få trafik till kundernas hemsida eller kamapanjesida blir enligt min mening helt fel.
Jag vet inte om Otto Narvestad då vet om att Norge är ett av de länderna i världen som har de högsta CPM priserna på just bannerannonsering, att använda det som distributionskanal till sina kunder blir en väldigt dyr historia. Om det är som så att Narvestad och Carat Intetractive de senaste åren använt just bannerannonseringen på de största siterna som en distributionskanal åt sina kunder har de valt en liten konstig väg att gå enligt min mening. Det är ju inte som så att det inte har funnits andra alternativ till just detta.
Som ledare av GroupMs SEM - byrå Outrider märker jag gott växten i sökordsannonseringen och det växande intresset av synlighet i sökmotorerna genom att jobba med SEO. Det är just denna marknaden som tidigare har använts primärt som distributionskanal, detta främst för att i denna kanalen har man nämnligen kunnat köpa sig väldigt kostnadseffektiv och relevant trafik, detta är en kanal som främst har används av e-handelskunder. Att de senaste åren ha använt bannerannonseringen som Otto Narvestad refererar till som enbart distributionskanal har varit och är fortfarande väldigt kostsamt.
Man kan fortfarande använda sökmotorerna till att köpa god och effektiv trafik men vi ser tydligt att fokus även här ändrar sig. Du använder sökordsannonseringen mer och mer till att sluta cirkeln till det intresset du skapar i andra medier, vare sig det handlar om tv, radio eller via en toppbanner på VG.
Att vi överhuvudtaget har diskussionen om vilket medie som är det bästa blir ganska meningslöst enligt mig, och i detta fallet t.o.m. inom samma kanal. Är det inte nu dags att vi istället fokuserar på vilken kombination som passar våra annonsörer bäst?
Jag kommer iallafall fortsätta att rekommendera mina kunder att hitta den rätta mixen av media som passar just dem och deras målsättningar.
Maria Aas-Eng er daglig leder i Outrider Norge.
Kommentér