Research manager i SBS Radio, Anniken Aas-Jakobsen, lurer på om det bare er hun som tenker at internett ikke er en mediekanal som sådan, men heller en distribusjonsplattform for mange mediekanaler. Det er definitivt ikke bare du som tenker det. Nettet kan gi deg alt det beste fra alle de tradisjonelle mediekanalene, men annonsekronene blir igjen hos den nettaktøren som distribuerer innholdet.

Spørsmålet er vel heller hvordan nett har klart å karre seg opp på en klar 3. plass i medieuniverset. Netto merkevareannonsering endte i fjor på cirka 1,3 milliarder kroner, og da er ikke søk, rubrikk eller katalogtjenester med i beregningen. Det har ikke vært noe selvfølge at nettet som mediekanal skal klare å få tak i de store annonsekronene, vi sliter faktisk fremdeles med å overbevise topp ti-annonsørene på Norsk Reklamestatistikk.

Når vi har knekt den koden tror jeg vi er veldig nærme toppen av mediepallen. Nett som annonsekanal har eksistert i Norge i drøye ti år, og det skulle da også bare mangle om ikke annonsørene etter hvert har lært å kjenne denne mediekanalen. Det eksotiske og fremoverlente går nok mer på nettets evne til å stadig trekke frem nye produkter, om det er lyd/bilde, søk, nettverk eller teknologiske nyvinninger i annonseformatene. Denne innovasjonen trekker brukeren tetter til innholdet og skaper en lojalitet som ingen av de tradisjonelle mediene klarer. Det er riktig at nettet distribuerer både tv og radio, og det fine for oss som jobber med nett er at det ser ut som brukerne i fremtiden vil prioritere å bruke de andre kanalene via nettet.

Urettferdighet er verden full av, men som regel så er oppfattelsen av urettferdighet gjerne preget av misunnelse og tildels en mangel på selvinnsikt.

Internett blir for 2008 definert som vekstvinneren i mediemarkedet, vinneren er som vanlig dagspresse tett fulgt av tv, det er fremdeles en drøy milliard igjen ned til nett på 3. plass. De gamle er fremdeles eldst, og de som konsumerer mest tid hos forbrukeren får mest penger og det er vel en for form rettferdighet i det også.

At nett som definitivt skårer høyest på daglig dekning og øker i kampen om forbrukernes tid trygt forsterket sin 3. plass, er mer enn rettferdig. INMA har de siste syv årene hatt et overordnet mål, som er å bidra til at interaktiv markedsføring skal bli en naturlig del av profesjonelle annonsørers mediemix. Gjennom et tett samarbeid mellom alle interessenter og aktører med fokus på nett og digitale kanaler har vi klart å skape en felles front mot de såkalte tradisjonelle mediene.

Her har muligens radio noe å lære om samhold og utvikling av markedet. At man lykkes på internett alene er veldokumentert gjennom både Google (nå verdens største merkevare!) og Facebook, og ønsker man kun å kikke innen for Norges grenser så er først Nettavisen og senere Startsiden gode lokale eksempler på at nettet kan bygge nye merkevarer på mediesiden.

En ting er jeg enig med Aas-Jakobsen i; «...forbrukeren er uten tvil på nett!»

Rune Paulseth er styreformann i interesseorganisasjonen INMA.