I går ble prinsesse Märtha beskyldt for svindel av Finansavisens redaktør Trygve Hegnar.

– Selvfølgelig er det brudd på markedsføringsloven (villedende reklame). Ikke en av Engleskolens elever kommer til å få kontakt med engler, men Märtha Louise vil tjene penger. Spåkonene har møtt sin overmann, skrev Hegnar på lederplass i Finansavisen.

Han mener svindelen består i at prinsessen «selger et produkt (englekontakt) som alle vet ikke kan bli levert».

Les også: Märtha-jubel i Se og Hør

Magne Lerø, som er redaktør i Ukeavisen Ledelse, mener Hegnar skyter langt over mål i sin kritikk av prinsessen.

– Nå har Trygve Hegnar drukket hoggormsaft igjen. Prinsesse Märtha Louise er vitterlig ikke en svinder og en kjeltring som bør mures inne fordi hun driver med noe som Hegnar og forbrukerombudet ikke forstår bæret av, skriver redaktør Magne Lerø.

Han fortsetter:

– Det er godt gjort å produsere så pass beske lederartikler mot prinsessen og kongehuset fra det blide Sørland som Hegnar har prestert de siste dagene. Han har tydeligvis, som Kåre Valebrokk i sin tid påpekte, igjen drukket hoggormsaft til frokost, skriver Lerø.

– Endimensjonale verdensbilde
Redaktøren mener Trygve Hegnar raljerer over mennesker som ikke har slått seg til ro med «hans eget endimensjonale verdensbilde».

– Hegnar må gjerne mene, som mange andre at alt snakk om engler er tull og tøys. Men påstanden om at Märtha Louise driver med svindel, er noe helt annet. Det betyr at han mener politiet bør gripe inn. For svindel er ikke tillatt. Det som faller Hegnar tungt for brystet er at Märtha skal ta penger for å være veileder i åndelig søken. Hun er ikke alene om å ta seg betalt for den slags.

Lerø viser til at Norge har en kvakksalverlov.

– Det er ikke tillatt å påstå at produkter virker når det ikke kan påvises. Vi har også en markedsføringslov der poenget et det skal være sant det man hevder. Fungerende forbrukerombud, Frode Elton Haug, har sagt til NTB at hun vil undersøke om Astarte Education, der Märtha Louise skal undervise, bryter med markedsføringsloven.