Forbrukerombudet skriver i en melding at de vil diskutere påstander med Bama som ble fremsatt i NRK Brennpunkts dokumentar om fattige bananarbeideres arbeidsvilkår i går. Ombudet reagerer påp at Bama i reklamekampanjen «Bend it like a banana» hevder at bananene produseres under akseptable forhold for arbeiderne, og at det samarbeides tett med fagorganisasjoner i landene hvor bananene produseres.
– Dersom Bama uriktig fremstiller produksjonen som etisk riktig for å lure norske kunder til å velge Bend It-bananene framfor andre bananer, kan dette være ulovlig markedsføring, sier forbrukerombud Bjørn Erik Thon.
Forbrukerombudet har den siste tiden sett en økende tendens til at bedrifter bruker etiske påstander om produktene og produksjonen sin for å appellere til samfunns- og miljøbevisste nordmenn.
– I en travel hverdag vil folk gjerne kjøpe seg god samvittighet, og mange vil gjerne betale litt mer for produkter de tror er produsert på en etisk eller miljømessig forsvarlig måte. Det er bra med et slikt fokus og veldig positivt med næringsdrivende som er etisk eller miljømessig bevisste. Samtidig er det svært alvorlig hvis bedrifter bevisst utnytter folks engasjement og etiske tenkning ved å gi villedende opplysninger i markedsføringen for å fremstille produktene de selger i best mulig lys, sier Thon.
Forbrukerombudet har bedt Bama om et møte for å diskutere markedsføringen av Bend It-bananer i lys av påstandene som ble fremsatt i NRK Brennpunkt. Der kom det blant annet fram at mange av bananarbeiderne i Equador og Costa Rica lever under svært fattige forhold.
– Det kan reises spørsmål ved om markedsføringen av Bend It-bananer er i strid med markedsføringslovens § 2 som forbyr uriktig eller villedende fremstilling som er egnet til å øke etterspørselen etter varer og tjenester, sier Thon.
Les Forbrukerombudets brev til Bama her.
Kommentér