Ifølge Journalisten har Dansk Journalistforbund sendt brev til samtlige norske aviser på vegne av de 12 tegnerne som laget Muhammed-tegningene som opprinnelig stod p trykk i den danske avisa Jyllands-Posten, og senere er trykket i den kristne avisa Magazinet.
I brevet legger de ned forbud mot videre publisering av tegningene og krever økonomisk kompensasjon av de avisene som allerede har trykket tegningene.
Ifølge journalistforbundet er tegnerne ikke forespurt og har heller ikke gitt noe samtydkke til at tegningene skal publiseres noe annet sted enn i Jyllands-Posten, og avisa har ifølge forbundet ikke rett til å selge dem videre.
Dansk Journalistforbund krever inntil 28.000 kroner fra aviser som har trykket tegningene, og skal allerede ha kommet til enighet med Aftenposten, som trykket en faksimile av tegningene i Magazinet. Også Magazinet har mottatt et krav, men ifølge Journalisten er de ikke enige om prisen.
– Vi tar dette veldig med ro. Vi har trykt en faksimile på vanlig måte, og vi fikk den som pdf-fil fra Jyllands-Posten. Da trodde vi alt var i orden, sier ansvarlig redaktør Vebjørn K. Selbekk til Journalisten.
Kommentér