Tidligere i dag ble det kjent at Fremskrittspartiets mediepolitiske talsmann, Ulf Erik Knudsen, har fremmet et lovforslag om å få stanset etableringen av et digitalt bakkenett i Norge.

– Fremskrittspartiets oppfatning av det digitale bakkenettet bygger på en serie misforståelser og feilinformasjon som åpenbart er gitt av bakkenettmotstanderen IKT Norge, sier Norges televisjon-sjef Tor Fuglevik til Kampanje.

Han fortsetter: – Det digitale bakkenettet er det mest moderne tv-nettet. I motsetning til satellitt og kabel åpner et digitalt kringkastingsnett for portabelt og senere mobilt mottak. Det går ikke an å tenke moderne tv, som ikke kan brukes fleksibelt slik radioen kan, med flytting av mottakeren og med titting i bil og på offentlige transportmidler, hevder Fuglevik.

Fuglevik går også i rette med Fremskrittspartiets betraktninger rundt kostnadene for et digitalt bakkenett.

– Det er galt at bakkenettet er dyrt. Det koster verken seks milliarder kroner, slik Teknologirådet og IKT Norge hevder, og heller ikke fire milliarder kroner slik Fremskrittpartiet påstår. Bakkenettet vil koste drøyt to milliarder kroner, og da er finansieringen av de digitale tv-boksene for 600 000 til 700 000 abonnenter inkludert. Selve utbyggingen vil koste mellom 1,4 og 1,5 milliarder kroner, sier Fuglevik.

– Å hevde at et bakkenett er som å bygge en unødvendig motorvei til Kristiansand, er en misforståelse. Et bakkenett er en mellomstor vei for tv frem til alle husstander i Norge, og den eneste form for veiutbygging som i praksis gir digital-tv til alle, sier Fuglevik.

Han stiller seg også overraskende til at Fremskrittspartiet mener at et bakkenett vil opprettholde et kunstig tv-monopol.

– Det kan da ikke være alvorlig ment. Et digitalt bakkenett vil tvert imot øke konkurransen. Tv-seerne vil få større valgmuligheter, prisene presses og makt-trioen Telenor, Viasat og UPC får utfordringer, sier Fuglevik, som regner med å legge atskillig tyngde inn i sitt informasjonsarbeid.