Skal drysse gull over Byrå-Norge: - Bransjen mangler definitivt selvtillit

Mads Rønold og Øyvind Waage har vært årets jurygeneraler i Gullblyanten. De etterlyser flere potensielle vinnerjobber.

Publisert / Oppdater

Dag Robert Jerijervi
Dag Robert Jerijervi Journalist

- Det har gått veldig bra, synes vi, sier Mads Rønold om årets juryering.

Sammen med Øyvind Waage har Per Høj-kreatørene ledet årets juryarbeid i Gullblyanten. Kampanje får noen ord med jurypresidentene noen få timer før årets vinnere skal offentliggjøres på The Hub i Oslo. Her skal kremen av kreativ reklame hylles i regi av bransjeforeningen Kreativt Forum.

- Vi var med i fjor og har sittet i andre juryer tidligere, og man kan få følelsen av at agendaer og andre ting som ikke hører hjemme har skint litt gjennom tidligere, men i år synes vi det har vært ryddig hele veien. Det var ingen skandaler eller kjempekrangler, sier Rønold.

- Det har vært passe med krangler. Man blir litt skuffa hvis det ikke er noen krangler, for da tenker man at det er noen som ikke orker eller gidder, og det er heller ikke bra, legger Waage til.

Etter en periode med litt færre juryer, har jurygeneralene i år valgt å utvide til seks juryer hvorav fire rene reklamejuryer.

- Vi tror vi har landet på et bra sted når det gjelder antall jurymedlemmer og juryer. Tidligere var det litt for mange juryer, som forårsaker at du får inn mye uerfarne og rare folk i juryene, som kanskje ga litt utslag. Etter det ble det strammet veldig inn med bare tre juryer, men det ble for mye arbeid på jurymedlemmene, sier Waage.

Les også: Per Høj-duo gjør flere endringer i Gullblyanten

- Det høres veldig banalt ut

Gullblyanten er den gjeveste kreative prisen for landets reklameskapere. Det skal ikke være lett å vinne pris, og i hvert fall ikke gull.

Det er sendt inn 429 jobber i de ordinære kategoriene i årets utdeling og kun 54 av dem blir premiert. Det gir en vinnerandel på 12,6 prosent.  

- Hva er det som kjennetegner årets gullvinnere?

- Det er gode ideer. Det høres veldig banalt ut selvfølgelig, men det som går igjen er at det er gode ideer som er lett å forstå og som er tatt ut veldig bra, sier Rønold.

- De bærer preg av overskudd, både i idéarbeidet og gjennomføringen. De lener seg ikke bare tilbake og er fornøyd når de får ideen ut til verden, de finner artigere og gøyere måter å ta den ut på, legger Waage til.

Han vil heller ikke undervurdere verdien av at et jurymedlem som er flink til å prate for seg liker jobben.

- De som vinner er ofte likt av alle, sier Rønold.

- Det kan noen ganger så uheldig ut, for det kan i verste fall bli minste fellesnevner, og jobbene som sprenger grenser når ikke opp fordi noen misliker de hardt og noen elsker de, sier Waage.

Øyvind Waage har for øvrig selv fått den høythengende æresprisen i Gullblyanten. 

Les mer: Gullblyantens ærespris til Øyvind Waage: - Dette er verdt alt

På scenen:

Øyvind Waage og Mads Rønold sparker i gang kveldens prisutdeling på The Hub i Oslo. Foto: Eivor Eriksen

- Skulle ønske det var enda flere bra jobber

- Det pågår en debatt om tilstanden i bransjen og om den mangler selvtillit. Hva er deres svar etter å ha sett hva som rører seg det siste året?

- Jeg tror bransjen definitivt mangler selvtillit. Det er absolutt mange bra jobber, men vi skulle ønske det var enda flere, sier Waage.

Les også: Rådgivere fra Morgenstern og WAL vil samle bransjen: - Vi har et felles ansvar

- Vi tror det er laget og bor flere gode ideer i alle byråer som man ikke har klart å selge inn på grunn av klimaet. Det har noe med byråenes overbevisningsevne og selvtillit overfor kundene, som kanskje var bedre før enn nå, for nå er det så mange andre aktører som river og sliter i kundene og gir dem råd om hva de skal gjøre.

Han understreker at dette ikke er gjeldende for arbeidene som premieres med gull.

- Nivået på vinnerjobbene er kjempebra. Vi skulle bare ønske det var flere av dem.

Nå venter en solid feiring av årets vinnere som trolig kommer til å strekke seg langt inn i morgentimene.

- Hvilke forventninger har dere til festen?

- Veldig høye. Vi er kjempeglade for at vi er tilbake på The Hub og får sitte ved langbord og spise middag.

I fjor ble festen nedskalert og avholdt på Konserthuset med streetfood i pausen.

- Vi synes det funket veldig dårlig i fjor, men det var en morsom etterfest!

Skal drysse gull over Byrå-Norge: - Bransjen mangler definitivt selvtillit