DDB vinner kampen om Elkjøp – Publicis Kitchen mister storkunden

Kampen om en av Nordens største reklamekontrakter er over. Utfallet gir både vinnere og tapere. Publicis Kitchen blir stående på gangen etter tre år.

Publisert / Oppdater

Anette Johansen-Desjardin
Anette Johansen-Desjardin Journalist
Knut Kristian  Hauger
Knut Kristian Hauger

Allerede på høsten i fjor begynte ryktene å svirre om at Elkjøp var ute på byråjakt og dermed satte flere reklamemillioner i spill. Kontrakten omtales som en av Nordens aller største og mest attraktive reklameoppdrag og de siste årene er det DDB og Publicis som har delt på dette oppdraget.

At det er en stor kontrakt er det liten tvil om når en vet at Elkjøp Nordic-konsernet omfatter Elkjøp Norge, Elgiganten Sverige, Elgiganten Danmark samt Gigantti i Finland. Til sammen omsetter Elkjøp for nærmere 50 milliarder kroner i hele Norden, og etter et Kampanje kjenner til, er det snakk om en kontrakt som kan være verdt opp mot 40-50 millioner kroner. Dette gjør Elkjøp-kontrakten til en av Nordens største.

Nå skal etter det Kampanje kjenner til Elkjøp ha bestemt seg for hvilket byrå elektronikkjempen skal samarbeide med de neste årene og det er DDB i Stockholm. Det betyr kroken på døren for Publicis Kitchen.

- Vi har ingen kommentarer til dette. Det må Elkjøp uttale seg om, sier toppsjefen i Publicis Norway, Peder Mittet, til Kampanje.

Les mer: Elkjøps reklamemillioner i spill - her er byråene som kjemper om nordisk storkontrakt

Flere byråer i finalen

Helt i starten av året kunne Kampanje avsløre hvilke byråer som var under Elkjøps lupe og aktuelle til å ta over en av Nordens største reklamekontoer. Etter det Kampanje kjenner til, har det stått mellom Publicis, Nord DDB, Try, Accenture Song, NoA og Dentsu. I midten av januar var signalene at Elkjøp var helt i sluttspurten av byråkonkurransen – men denne prosessen har tydeligvis latt vente på seg.

Nå, fire måneder etter, kan Kampanje erfare at det er DDB i Sverige som har sikret seg gigant-kontoen, og dermed skal levere reklametjenester til Elkjøp på tvers av de nordiske markedene i årene fremover. 

- Vi forstår interessen rundt valg av reklamebyrå, skriver kommunikasjonssjef i Elkjøp, Kristian Willanger i en tekstmelding til Kampanje.

Men etter det Kampanje kjenner skal alle byråene som var med å kjempe om kunden ha blitt informert om utfallet av konkurransen.

- Inntil prosessen er endelig ferdigstilt kan vi ikke kommentere på dette. Vi er nå i sluttfasen og ser frem til å dele mer når alt er på plass, sier han.

Vil du få siste nytt fra medie- og kommunikasjonsbransjen før alle andre? Last ned Kampanje-appen og få nyhetsvarsler rett på mobilen.

DDB: - Ingen kommentar

Utfallet av byråkonkurransen betyr at Publicis-konsernet mister en av sine største kunder. I mer enn tre år har Elkjøp samarbeidet med Publicis-konsernet og reklamebyrået Kitchen, men fikk også med seg DDB på laget. Reklameavtalen ble delt i to der Publicis fikk ansvaret for å utvikle nye reklamekonsepter, mens Nord DDB har stått for taktisk reklameproduksjon og «joint marketing», gjennom hele kontraktsperioden.

Også denne gangen skal pitsjen ha vært delt opp i to oppdrag, men denne gangen vant DDB begge oppdragene det være kreativitet og produksjon. Dermed blir det en ordentlig revansje for DDB som for tre år siden endte opp med å dele kunden med Kitchen. 

Sentralt i pitsjen har bruken av kunstig intelligens og en automatisert reklameproduksjon stått, og her skal DDB ha vist seg frem som det aller mest overbevisende og fremoverlente byået.

Byråleder i Nord DDB Norge, Eddie D'Sa, ønsker heller ikke å kommentere Kampanjes oppslysninger.

Les også: Elkjøp splitter reklamekontoen etter «omfattende pitsj» – Nord DDB skyves ut på sidelinjen

DDB vinner kampen om Elkjøp – Publicis Kitchen mister storkunden