Kampanje møter kreatør-duoen, Stein Simonsen (53) og Svein Lyngmyr (27) i Anorak i NoAs lokaler etter en rekke oppslag om aldersdiskriminering i byråbransjen. Både jobbsøkere og byråledere har delt sine tanker om emnet etter at Merethe Brunsell fortalte om sine tallrike avslag da hun skulle ut på jobbmarkedet i en alder av 63 år.
Sist ut var teksforfatter Håkon Rakeng (60), som skrev om sin erfaring med å skaffe seg ny jobb der han hadde fått avslag på over 100 søknader.
Simonsen er med sin alder på 53 også en veteran i bransjen og ifølge byrå-statistikk er han blant dem som skiller seg ut i «unge og dynamiske» arbeidsmiljøer. Etter det Kampanje er bekjent, er det få kreatør-duoer i hovedstaden med et alderspenn på 26 år, men begge er tydelig på at den forskjellen er lite merkbar.
- Svein forteller meg om TikTok og jeg forteller han om krigen, fleiper Simonsen.
Når han får tenkt seg om sier han at aldersforskjellen først og fremst gir dem flere strenger å spille på.
- Ulik alder gir oss jo til sammen et større tilfang av referanser og erfaringer å hente idéer fra, men det gjelder jo for alle slags mangfold, og er ikke unikt for alderforskjell. Den største forskjellen mellom oss er kanskje at jeg legger meg tidligere.
- Mens det er jeg som holder lengre på fest og er våken mer nattestid, følger Lyngmyr opp
Les også: Merethe Brunsell (63) mistet jobben i reklamebransjen – slik kjempet hun seg tilbake i fast jobb