Torsdag morgen la det norske telekomselskapet Telenor frem sine regnskapstall for fjerde kvartal og helåret 2024. Regnskapstallene viste at Telenor til tross for en svak omsetningsnedgang kunne legge frem et overskudd før skatt på 24,8 milliarder kroner.
Rett før jul i fjor fikk Telenor også en helt ny konsernsjef. I fjerde kvartal tok Benedicte Schilbred Fasmer over som konsernsjef for Telenor etter Sigve Brekke.
- Det har vært en fryd å komme inn i Telenor og bli kjent med folkene, kundene og virksomheten. For min del er det viktig å få en god forståelse av Telenor og bruke vår samlede kunnskap til å stake ut riktig kurs for fremtiden. Jeg er stolt over resultatene laget har fått til i 2024, sier Fasmer.
Kikker en litt nærmere på tallene kommer det samtidig frem at selskapet gjør en større nedskrivning av et felleseid selskap som heter Carousell på over 400 millioner kroner.
Carousell er en digital markedsplass for rubrikkannonser som Telenor eier sammen med flere investeringsfond og rubrikkgiganten Naspers. Selskapet hadde sin oppstart i Singapore i august 012 og ble i 2019 slått sammen med Telenors digitale rubrikkvirksomhet 701Search. Selskapet ligger i forretningsenheten Telenor Amo som ledes av tidligere Schibsted-topp Dan Ouchterlony.
- Dette er et regnskapsteknisk grep og endrer ikke vår posisjon eller syn på selskapet. Hvert år gjør Telenor nedskrivningsvurderinger av våre eiendeler. I tråd med vår konservative tilnærming til verdivurdering, har vi derfor foretatt en nedskrivning av vår eierandel i Carousell, sier han.
Telenor Amp er investeringsarmen til Telenor-konsernet, etablert i 2020. Selskapet forvalter i dag 19 investeringer med en samlet verdi på omkring ti milliarder kroner. Porteføljen inkluderer både oppstartsselskaper som Sensorita, Shapemaker og Plaato, samt etablerte selskaper som Telenor Connexion, Telenor Linx, Telenor Maritime, Allente og Carousell.
Les også: Ny Telenor-sjef etter 16 medieintervjuer: - Har vært spørsmål om alt fra ledelse til favorittdyr