Amedia øker overskuddene i Sverige: - Vi ser lyst på 2025

Det svenske lokalaviskonsernet Bonnier Local News med en dobling av resultat.

Publisert / Oppdater

Knut Kristian  Hauger
Knut Kristian Hauger

Det norske aviskonsernet Amedia tjener stadig mer penger i Sverige. Det var tilbake i 2019 at nordmennene fant sammen med den svenske mediegiganten Bonnier på det svenske markedet.

I dag eier Amedia 20 prosent av selskapet Bonnier News Local sammen med Bonnier (60%) og lokalavisselskapet Gota Media (20%) og de ferske regnskapstallene viser at Amedia tjener stadig mer penger i Sverige.

Overskuddet økte fra 40 millioner kroner i 2023 til hele 75 millioner kroner for hele 2024. I resultatrapporten skriver Bonnier i dag «den digitale veksten fortsetter å være sterk, og forretningsområdet har nå 60 prosent digitale kunder.»

- Amedia er tilfreds med utviklingen i Sverige i et tøft marked, og er glad for å se effekten +Allt også gir i det svenske markedet, sier konsernsjefen i Amedia, Anders Opdahl, til Kampanje.

Les også: Amedia får 2.500 ansatte i Norden: - Hatt lyst til å kjøpe Berlingske siden 2012

- Vi ser lyst på 2025

Det er altså en ren kopi av det norske verdiforslaget og abonnementsproduktet +Alt som nå går så det suser også i Sverige. Abonnementsinntektene i det svenske lokalaviskonsernet økte med nesten 20 millioner kroner, takket være både digital vekst i volum og prisøkninger. Det samlede digitale abonnementstilbudet +Allt bidro sterkt til forbedringen.

Etter oppkjøpene i Sverige har Amedia også kastet seg over det danske avismarkedet. Rett før jul ble det klart at aviskonsernet bladde opp i overkant av en milliard kroner for Berlingske-konsernet.

- Vi ser lyst på 2025, basert på de planene som er lagt. Og er glad for at det bygges en stadig mer solid forretning i og rundt svensk lokal- og regionalpresse, i en omskiftelig tid både økonomisk og politisk, sier Opdahl.

Les også: Amedia passerer 500.000 digitale abonnenter: - En milepæl

Øker på annonser

Også på annonsesiden er det lysning for det svenske lokalaviskonsernet med sine drøyt 40 ulike merkevarer på det svenske lokalavismarkedet fra Trelleborg i sør til Østersund i nord.

- Vi regner med at den positive utviklingen vil akselerere i år, med enda bedre fokus på video, økende digital trafikk og spesielle annonser i e-avisen. Jeg er takknemlig for de dyktige medarbeiderne på salg som har håndtert et krevende papirannonsemarked i 2024 på en imponerende måte, sier fagområdesjefen til Bonnier på lokalaviser, Pia Rehnquist.

Bonnier Local News hadde et samlet abonnementstall på nærmere en halv millioner kunder. Rundt 290.000 av dem er digitale. 

Her kan du se alle tallene til Bonnier Local News i 2024. Alle tall MSEK. Øker overskuddet i Sverige

Bonnier Local News 2024 2023 Endring i %
Omsetning 2.956,0 3.079,0 - 4
Driftsresultat 75,4 39,9 + 89

Amedia øker overskuddene i Sverige: - Vi ser lyst på 2025