Aldersdiskriminering er ikke en nyhetsflash. Den har ligget og murret under overflaten i årevis – særlig i reklame- og mediebransjen. Men nå har den fått nytt rampelys igjen, takket være ferske artikler og diskusjoner på Kampanje. Bra. Takk til Merethe Brunsell for at hun står frem og forteller om hva hun har opplevd. For det er på høy tid å snakke høyt om den tause ekskluderingen av folk som faktisk var i live da Neil Armstrong satte føttene på månen.
For hva skjer når det skal kuttes? Jo, ofte ryker den erfarne garde først. De som faktisk vet hva de driver med. De som har vært gjennom ti runder med omorganiseringer før, og fortsatt holder hodet kaldt og humøret oppe. Det er jo ikke bare kortsiktig – det er rett og slett dumt.
Erfaring er ikke noe man googler seg til. Det er noe man opparbeider seg, over tid, med skrammer, suksesser og tabber man helst ikke gjentar. Den typen innsikt som gjør at man kan se løsninger før andre rekker å definere problemet.
Og nei – arbeidslivet er ikke et hvilested. Det skjønner vi. Poenget er at mange av disse «old timerne» slett ikke har parkert ambisjonene. De er nysgjerrige, påskrudd, tilpasningsdyktige og sultne på å levere. Akkurat sånn vi vil ha dem.
Jeg husker selv hvor avgjørende det var å få jobbe med erfarne folk da jeg var ung og overtent. De som tok kaos med stoisk ro, og som ikke lot seg vippe av pinnen av en brå deadline eller en kunde i full panikk.
Erfaring er en ren superkraft.
Men likevel: Hvis du er født på 60-tallet, risikerer du at søknaden din havner i søpla før noen har lest mer enn fødselsåret ditt. Det er både frekt og forretningsmessig idiotisk.
Mangfold handler ikke bare om kjønn og etnisitet. Det handler også om alder. Når vi blander generasjoner, skjer det noe interessant. Perspektivene blir bredere, diskusjonene skarpere og løsningene smartere. Helt sant.
I Danmark har de skjønt det. Der jobbes det målrettet med å få seniorer til å bli i jobb lenger – med fleksible ordninger, videreutdanning og tiltak for å redusere fysisk belastning. Ikke fordi det er koselig, men fordi det er smart.
Kanskje vi burde lære. Kanskje det er på tide å anonymisere søknader – ta bort navn, bilde og fødselsår – så vi vurderer det som faktisk betyr noe: kompetanse, erfaring, driv. (Og ja, dette gjelder mer enn bare alder.)
Så – hvis du er moden og erfaren, men fortsatt nysgjerrig og leken, hyggelig, energisk og effektiv – og kan dele av erfaringen din på en måte som både inspirerer og gir resultater:
Da er du ikke en daff old timer. Du er en verdifull ressurs.
Altså en gold timer.

Kommentér