Får kritikk: Foto: Tore Meek / NTB

Hurtigruten Expeditions kritiseres for Sør-Amerika-kampanje

Hurtigruten Expeditions spanderer flybilletter til Sør-Amerika for å se isbreer, og omtaler turene som bærekraftige. Langt ifra, mener miljøorganisasjon.

Publisert Sist oppdatert

«Vi betaler for din internasjonale flyreise, så du kan utforske fantastiske plasser som Antarktis», skriver selskapet på sine hjemmesider, ifølge E24.

I en Google-annonse skriver selskapet at flyreisene kommer gratis med på utvalgte avganger i 2024. Der beskrives turen som «en bærekraftig reise».

Det er miljøorganisasjonen Framtiden i våre hender helt uenig i.

– I Antarktis smelter snøen med 150 milliarder tonn i året. Her utspiller mye av klimakrisen seg. Det er da paradoksalt å se at Hurtigruten, som fronter seg selv som et bærekraftig selskap, driver lokketilbud til sine kunder med gratis flyreiser, sier leder Anja Bakken Riise.

– Dette er så langt unna bærekraftig reising som du kommer.

Pressetalsperson Johnny Stanley-Brown i Hurtigruten Expeditions påpeker at ekspedisjonscruisene reiser til noen av verdens mest avsidesliggende steder.

– Praktiske alternativer til flyreiser til Antarktis er foreløpig vanskelig å oppdrive. Hurtigruten Expeditions fortsetter å utfordre alle internasjonale flyselskaper til å sammen med oss investere i bærekraftige løsninger, noe som igjen reflekterer vår dedikasjon til å verne om natur, svarer han på kritikken.

Powered by Labrador CMS