INNSIKT

Henter nye andeler: Det lineære TV-markedet er ikke dødt, og TVNorge-sjef Magnus Vatn kan glede seg over at de har sin beste oktober-måned på nesten ti år.

TVNorge slår tilbake i TV-kampen - hadde sin beste oktober siden 2015

- Det er ordentlig stas, sier TVNorge-redaktør.

Publisert Sist oppdatert

Den offisielle TV-målingen fra Kantar viser at TVNorge stadig oftere vinner kampen om oppmerksomheten blant de lineære TV-kanalene.

TVNorge hadde en andel på 8,5 prosent i oktober, opp 1,1 prosentpoeng fra samme måned i fjor, og hele TV-gruppen til Warner Bros. Discovery hadde en andel på 17,3 prosent, opp 1,4 prosentpoeng.

Dette er faktisk de beste oktober-andelene TVNorge har hatt siden 2015. Og hvis man finjusterer siktet til målgruppen 25-69 år – så er det de beste andelene siden 2014.

- Det er ordentlig stas at TVNorge leverer de beste oktoberandelene på ti år, det til tross for tøff konkurranse og en generell nedgang i total seertid. «71° nord» leverer til de grader med tre episoder i uka, og er sammen med «Kongen befaler» og «Jaget» er våre mest sette programmer denne høsten, sier ansvarlig redaktør i TVNorge, Magnus Vatn, til Kampanje.

- I tillegg bidrar «Norske talenter» til å gi oss fredagsandeler vi ikke har sett siden «Casinos» storhetstid. Og TV-høsten er langt fra over! Med den helt nye julekalenderen, «Nissevingen», glitrende der framme, gleder vi oss stort til resten av TV-året også.

Les mer: Humorstjerner klare for TVNorges nye julekalender: - Veldig stas

TV 2 går mest tilbake

TV 2 går mest tilbake i det lineære markedet og går ut av måneden med en andel på 29,1 prosent. Det utgjør en nedgang på 3 prosentpoeng. Hovedkanalen TV 2 Direkte har en andel på 19,1 prosent, og det er 1,5 prosentpoeng lavere enn i samme måned i fjor.

- Vi har fortsatt en svært solid posisjon lineært, og på TV 2 Play fortsetter den formidable framgangen vi har sett over lang tid. Det er mange programmer som bidrar til dette, slik som «Norges Dummeste», «Vokteren», «Kompani Lauritzen: Tropp 3», «Forræder», «Åsted Norge» og «Under Guds Øye», for å nevne noen. Summen av alt dette er vi svært fornøyd med, og det beskriver godt hvordan TV-landskapet og konkurransebildet er akkurat nå, sier programredaktør Trygve Rønningen i TV 2.

Nordmenn brukte i snitt 74 minutter på lineær-TV hver dag i oktober. Dette tallet blir jevnt og trutt mindre. På samme tid i fjor var det snakk om 80 minutter.

Her kan du se andelene til TV-gruppene i oktober i år og i fjor. Tall i prosent. Warner Bros. Discovery og NRK vokser mest

TV-gruppe20242023Endring i prosentpoeng
NRK39,037,8+ 1,2
TV 229,132,2- 3,0
Warner Bros. Discovery17,315,9+ 1,4
Viaplay7,97,6+ 0,3
Andre6,76,5+ 0,1

TV 2 Play fortsetter veksten

I motsetning til det lineære markedet som måles i andeler, måler Kantar bruken av TV-kanalenes strømmetjenester i gjennomsnittlig daglig seertid.

I snitt brukte nordmenn 15,4 minutter på TV 2 Play daglig i oktober, mot 13,5 minutter på samme tid i fjor.

Dermed øker TV 2 avstanden til NRK i det nye TV-markedet. I oktober brukte vi i snitt 11,7 minutter på NRKs strømmetjeneste, mot 11,3 minutter i fjor.

Arbeidet med å knekke strømmekodene fortsetter altså for fullt i statskanalen. Da er det kanskje en liten trøst at NRK vokser nest mest i det lineære markedet.

Les mer: NRKs TV-sjef misfornøyd med utviklingen: - Går ikke fort nok

Ettersom Max ikke er med i denne målingen, har vi ikke tilsvarende strømmetall for Warner Bros. Discoverys strømmetjeneste.

Powered by Labrador CMS