Pengespill-lobbyisten lover fortsatt kamp mot Norsk Tipping: - Svært splittet Høyre

Nå vil Carl Fredrik Stenstrøm i NBO ha en ny utredning av pengespillmarkedet slik at alle fakta kan komme på bordet.

Publisert / Oppdater

Knut Kristian  Hauger
Knut Kristian Hauger

Denne helgen var det i pengespillindustrien knyttet mye spenning til Høyres landsmøte. Der skulle partiet på nytt stemme over den norske pengespillpolitikken, og hvorvidt partiet skulle innføre en ny lisensmodell som vil åpne for flere tilbydere på det norske markedet og dermed oppheve monopoet til Norsk Tipping. 

Til slutt falt et flertall av landsmøtedelegatene ned på å beholde monopolet til Norsk Tipping.  Det var nok ikke det utfallet generalsekretæren i Norsk Bransjeforening for Onlinespill (NBO), Carl Fredrik Stenstrøm, hadde håpet på.

- Er du skuffet over at mindretallet ikke vant frem?

- Man kjenner alltid på en skuffelse, særlig når utfallet var såpass jevnt som det til slutt ble. Men det voteringen viste med all tydelighet, er at Høyre er svært splittet, sier Stenstrøm dagen etter landsmøte i Høyre er over.

I forkant av landsmøte til Høyres landsmøte gikk blant annet Spekter-sjefen Anne-Kari Bratten ut og forsvarte dagens monopolordning og mente motstanderne drev med en voldsomm kampanje. Kampanje har også omtalt den pågående lobbykampen der noen av landets mest profilerte PR-byråer operer i kulissene. 

Les også: Tage Pettersen (H) slår tilbake mot Spekter-sjef: - Skivebom

- Vi nærmer oss målet

Det var i utkastet til nytt partiprogram for Høyre det kom frem at ett mindretall med profilerte Høyre-politikere som Tage Pettersen og det nye politiske stjerneskuddet Ola Svenneby ville «erstatte dagens enerettsmodell med en lisensmodell for å øke inntektene til staten». Det passer støttespillerne til NBO godt. Der finner en nemlig noen av verdens største bettingselskaper som Betsson Group, ComeOn og Kindred Group. 

 - Det er viktig for meg å takke og rose alle de dyktige folka i Høyre som har støttet oss i saken, og som tok debatten på landsmøtet. Når jeg ser hvem som valgte å ta ordet, er det tydelig for meg at vi er på lag med fremtiden, og det gir meg håp om at også Høyre på et tidspunkt vil bli med og sørge for at Norge til slutt får et godt, trygt og regulert spillmarked, sier Stenstrøm.

- Kommer NBO til å fortsette å jobbe med denne saken eller blir du arbeidsløs nå? 

- Den jevne voteringen på Høyres landsmøte, og det faktum at både Fremskrittspartiet og Venstre er enig med oss i saken viser at vi nærmer oss målet om å innføre en mer ansvarlig pengespillmodell i Norge, sier han.

Vil ha egen utredning

Carl Fredrik Stenstrøm sier NBO fortsatt er kampklare og vil fortsette arbeide med å overbevise politikerne om at veien å gå er å innføre en lisensmodell på samme måte som i Sverige og Danmark og mange andre land.

- Vi kommer derfor til å jobbe utrettelig med å opplyse politikerne og befolkningen ellers. Noe annet ville vært uansvarlig når vi ser de store manglene med dagens modell, sier Stenstrøm.

- Hvordan ser du på mulighetene nå for at Norge endrer pengespillpolitikken de neste fire årene? 

- Når man ser på debatten, både i Høyre og mellom de forskjellige interessentene på saksfeltet, så er den preget av stor uenighet knyttet til konsekvensene av en lisensmodell. Man bruker forskjellige tall, beregninger og gjør antagelser basert på svært forskjellig informasjon. Derfor trenger vi en utredning. Bare slik kan en endelig avgjørelse fattes på et riktig grunnlag, sier han.

Les også: Norsk Tipping-sjefen er bekymret over ny trend: - Unge spiller mer og mer

Pengespill-lobbyisten lover fortsatt kamp mot Norsk Tipping: - Svært splittet Høyre