Finner fine nyheter: NRK-journalistene Ellen Karin Moen og Maja Hunnestad jobber begge i ungredaksjonen DM. Begge jobber mye med å løfte frem litt hyggeligere nyheter i videoer som legger ut på NRKs nettside og sosiale medier under vignetten fem fine ting. Foto: NRK
NRK-journalistene Ellen Karin og Maja lager hyggelige nyheter: - Mediene er ikke alltid like flinke
Ungredaksjonen i NRK i Trondheim lager tre videoer hver uke som løfter frem hyggelige og «fine nyheter».
Anne Marte Bang Fossberg Anne Marte Bang FossbergAnne Marte Bang Fossberg Journalist
PublisertSist oppdatert
En kan bli ganske matt av å følge nyhetsbildet i norske medier for tiden med stadige oppslag om krigen i Ukraina, bombinger på Gaza-stripen, økonomisk uro, klimautfordringer og en amerikansk president som kommer med stadig nye utspill og fører en mer aggressiv retorikk.
Men hos NRK er det mulig å få et lite frikvarter fra de dystre nyhetene.
- I en tid preget av alvorlige nyheter, ønsket vi å gi publikum et annerledes tilbud - en ukentlig videoserie med fokus på positive nyheter som gir håp og optimisme, sier redaksjonssjef for ungredaksjonen i Trondheim, Sigurd Steinum, til Kampanje
NRK startet 4. oktober 2024 med publisering av et ukentlig videoformat, kalt «Fem fine ting». Konseptet produseres av ungredaksjonen i Trondheim og publiseres hver fredag, hvor fem videoer blir løftet i en egen etasje på forsiden som viser nyanser i nyhetsbildet og eksempler på fremskritt i verden. Etasjen holdes relativt høyt på forsiden på NRK.no gjennom helgen.
Konseptet ble til etter testing av konseptet «Månedens positive ting» på NRK Nyheter sin Instagram med et ønske om å tilby det samme på egen plattform.
- Vi håper dette er med på å nyansere nyhetsbildet med lyspunkter i verden og gir et konstruktivt pusterom i nyhetsstrømmen, sier Steinum.
Leder populær satsing: Sigurd Steinum leder redaksjonen som jobber med «Fem fine ting». Analysene viser at dette formatet blir godt tatt imot av NRKs lesere. Foto: NRK
- Har vært veldig givende
Journalist Maja Hunnestad har vært sentral i utviklingen av formatet.
- Det har vært veldig givende som nyhetsjournalist å utvikle et prosjekt som kun retter seg mot det gode som skjer i verden. Dette er jo et prosjekt som baserer seg på videoer, og det er ikke alltid like enkelt. Sakene vi finner er gjerne fra utlandet, og om folk som befinner seg i helt andre tidssoner, så det å få tak i materiale og innhold er ikke alltid like lett, forteller Hunnestad til Kampanje.
Også journalistene Ellen Karin Moen og Emma Nordsteien bidrar tungt inn på prosjektet.
- Samtidig merker vi at dette er noe som folk setter pris på å få opp i feeden sin, basert på tilbakemeldinger både på Instagrammen til NRK og i tilbakemeldingsskjemaet til Fine ting. Det blir ekstra motiverende å jobbe når man får så gode tilbakemeldinger.
- Hvorfor er det viktig å løfte frem litt finere nyheter?
- Jeg tror alle har godt av å bli minnet på at det også skjer fine ting i verden, spesielt i disse tider hvor nyhetene er tunge. Jeg tror det blir ekstra viktig nå å bryte opp nyhetsbildet litt, slik at folk fortsetter å lese nyheter og fortsetter å holde seg oppdatert. Det skjer jo faktisk fine ting rundt oss hele tiden, men mediene er kanskje ikke alltid like flinke på å plukke opp dette. Derfor er jeg veldig glad for at NRK også gir rom til konstruktive nyheter, som løfter fram det fine som skjer.
Fem fine nyheter: NRK startet 4. oktober 2024 med publisering av et ukentlig videoformat, kalt «Fem fine ting». Hver fredag legges det ut nye videoer som holdes høyt oppe på forsiden på NRK.no gjennom helgen. Foto: NRK skjermbilde
60 prosent positive
Etter et halvt år med publisering viser analysene at publikum liker produktet.
- Via et tilbakemeldingsskjema kan publikum komme med tilbakemelding og svare på hvor relevant innholdet føles. Vi får veldig mange og interessante tilbakemeldinger, der nesten 60 prosent er positive og mener det er veldig relevant innhold, sier Steinum.
I tillegg til å få plass på forsiden til NRK.no gir videoene også innhold til NRKs plattformer på Snapchat, Instagram og radio.
- NRK skal både formidle det som skjer, og være først ut med hele bildet – men også peke på løsninger, bidra til god dialog, motvirke polarisering og nyhetsvegring. Derfor har vi jobbet med konstruktiv journalistikk på tvers av hele NRK siden 2022, avslutter Steinum.