Mediebyråtopp blåser av renteutsettelse: - Tror på et godt mediemarked

- Men det hadde vært veldig positivt om renten hadde blitt satt ned, sier forhandlingsdirektør i GroupM.

Publisert / Oppdater

Dag Robert Jerijervi
Dag Robert Jerijervi Journalist

Sentralbanksjef Ida Wolden Bache og Norges Bank dropper det planlagte rentekuttet i mars. Det ble kunngjort torsdag. I stedet holdes styringsrenten uendret på 4,5 prosent.

- Prisveksten har tiltatt og vært klart høyere enn ventet. Setter vi renta ned for tidlig, kan prisene fortsette å stige raskt. Derfor holder vi renten uendret nå, sier sentralbanksjef Ida Wolden Bache i en uttalelse på Norges Banks nettside.

Forhandlingsdirektør Jarle Thalberg i mediebyrågruppen GroupM tror ikke avgjørelsen får store konsekvenser for annonsørenes investeringsvilje.

- Det var forholdsvis forventet, så det får ingen umiddelbare konsekvenser, sier han til Kampanje.

Thalberg mener handelskrigen og den generelle uroen i verdensbildet har større påvirkning på annonsørenes budsjetter enn rentebanen.

- Men på kort tid har vi gått fra en prognose på fire til to rentekutt, kan ikke det gjøre at en del annonsører blir mindre risikovillige?

- Jeg tror ikke det er noe tema akkurat nå. Det som kan bli et tema, er om dette får konsekvenser for den norske økonomien ut året og hvis dette gjør noe med folks fremtidstro og forventninger til egen økonomi. Det vil man ikke se med én gang.

- Et rentekutt ville ha løsnet på noen tusenlapper hos noen familier?

- Det hadde vært veldig positivt om renten hadde gått ned og folk følte de hadde hatt mer penger, men vi har troen på et godt mediemarked i 2025, selv om rentenedsettelsen tar lengre tid.

Året har også startet godt med en økning på 100 millioner kroner i reklamekjøpene som går via norske mediebyråer. Det viser tall fra Mediebyråforeningen.

Les mer: Øker reklamekjøpene med 100 millioner kroner: - God start på året

Optimist:

Jarle Thalberg i GroupM tror ikke annonsørene lar seg skremme av at rentekuttene uteblir.

Tror børsras kan påvirke forbruket

Thalbergs prognose for reklamemarkedet i 2025 er en vekst på rundt fire prosent. Det vil i så fall være første gang på lang tid at markedet har en realvekst.

- Synes du renten får ufortjent mye oppmerksomhet?

- Ja, det blir litt krisemaksimering når vi snakker om 0,25 prosent. Dette er ikke store bevegelser.

Thalberg holder imidlertid et øye med aksjemarkedet og er mer bekymret for at flere nordmenn har sett at sparepengene har krympet den siste tiden.

- Mange som har hatt globale aksjefond har hatt en kraftig nedgang i sparekontoen den siste måneden. Den faktoren er større og sterkere enn at vi ikke har fått rentekutt.

Les også: Trump-toll kan senke reklamemarkedet: - Vil få konsekvenser

- Kan slå ut i ny forsiktighet

Beskjeden fra Norges Bank kan likevel gjøre noe med forbruksmønsteret til nordmenn. Det mener byråleder i reklame- og mediebyrået WAL, Herman Mueller Stormyr, som etter rentemøtet gikk ut på Linkedin og rådet annonsører til å følge med på forbruksmønsteret til kundene sine.

- Dette er viktig for oss som jobber med markedsføring. Når renten nå ikke settes ned, kolliderer forventning med virkelighet. Det kan slå ut i en ny forsiktighet i forbruket, akkurat når vi trodde ting skulle lette, skriver han.

Mueller Stormyr tror avgjørelsen vil påvirke holdningen folk har til egen lommebok og valgene de tar.

- Folk må endre planer rundt sommerferier, vil jobbe med å forhandle ned faste kostnader, og søker seg i større grad mot billigere alternativer. Merkevarer som representerer trygghet, «verdi for pengene» og økonomisk kontroll vil fortsette å bli preferert.

Les kommentaren hans her: - Når renten ikke settes ned, kolliderer forventning med virkelighet

Mediebyråtopp blåser av renteutsettelse: - Tror på et godt mediemarked