- Mange av operasjonene var kun motivert av å tjene penger på blogglisten

Influencer-ekspertene lar seg imponere av Rekviem for Selina og håper serien kan bidra til mindre press og hets.

Publisert / Oppdater

Anette Johansen-Desjardin
Anette Johansen-Desjardin Journalist

Lørdag hadde den nye TV-serien «Rekviem for Selina» premiere på NRK. Den tar utgangspunkt i tidlig 2000-tallet og følger historien til 17 år gamle Selina fra Nord-Norge som driver bloggen under alteregoet «Celina Isabelle», der hun skriver om det som interesserer henne mest i hele verden- nemlig seg selv. Serien er sterkt inspirert av Sophie Elise, som har bidratt som manuskonsulent i serien som er laget og produsert av Anti med serieskaper Emmeline Berglund.

Les mer: Nesten 300.000 har sett NRKs nye bloggdrama: - En knallstart for en helt ny dramaserie

Alle de seks episodene er tilgjengelig fra NRKs strømmetjeneste NRK TV, og i løpet av premierehelgen hadde 287.000 seere fått med seg den første episoden i løpet av to dager.

- Jeg elsker serien. Den er både veldig vond og tidvis veldig gøy, sier rådgiver og medgründer i Smood Social, Alexander Grimstad til Kampanje.

Han har så langt sett de første to episodene «High school movie» og «Sov Dukkelise», og planlegger å få med seg de siste fire i løpet av kort tid.

Grimstad mener Rekviem for Selina er den beste gjengivelsen av ungdomstiden siden den svenske filmen «Fucking Åmål». Grimstad har selv vokst opp i Molde og var russ i 2004.

- Jeg elsket fremstillingen av det å være russ i 2005 på et lite sted. Fra kannene med hjemmebrent til TV-programmene og soundtracket – fantastisk gjengivelse av den tida på et lite sted i Norge. Og så tror jeg den viser godt hvor vanskelig det kan være å være annerledes på bygda – hvor fanget du kan føle deg – og hvor gira du kan bli på å «vise dem». Jeg synes serien er god på veldig mange nivåer, sier Grimstad.

Vil du få siste nytt fra medie- og kommunikasjonsbransjen før alle andre? Last ned Kampanje-appen og få nyhetsvarsler rett på mobilen.

Norges «Fucking Åmål»:

Alexander Grimstad i influencerbyrået Smood Social, synes NRK-serien Rekviem for Selina er både vond og gøy. Foto: Smood Social

- Greit å bli minnet på det surrealistiske og horrible

Smood-gründeren synes serien fremstiller alt det forferdelige barn og ungdom må forholde seg til i kommentarfeltet, trolling og kroppspress fra ukjente mennesker uten filter - på en god måte.

- Vi vet jo hvordan det er så det er ikke noe sjokkerende med serien, men jeg tenker at det er greit å bli minnet på det surrealistiske og horrible i dette. Og så liker jeg at serien løfter frem at dette var unge gründere som drev med innovasjon. De analyserte og itererte og herja på for å bygge sine egne merkevarer og egne bedrifter. Det håper jeg folk ser og verdsetter.

Smood er Moodgruppens sosiale medier og influencerbyrå, og er blant byråene som booker flest influencere. Grimstad selv har også vært jurymedlem i Vixen Awards de siste årene, og har blant annet juryert kategoriene «Årets Influencer» og «Årets Stjerneskudd». Han tror serien kan virke positivt for hele influencerbransjen.

- Forhåpentligvis blir den sett av både unge og voksne. Jeg synes serien gjør en god jobb med å vise begge sider av medaljen, slik at den er både underholdende og tankevekkende. Og så håper jeg en del foreldre blir enda mer obs på å følge med på barnas digitale liv – nå høres jeg ut som en «gæmlis» - men det lever jeg godt med.

Han mener serien treffer med fremstillingen som er satt til tidlig 2000-tallet.

- Jeg har bare sett de første to episodene, men jeg tror fremstillingen på mange områder er riktig for tiden da bloggene og rosabloggerne oppstod. Det må også sies at Selina går ekstremt langt for å lykkes, og for å bli Norges største influencer. I dag er det mange store influencere som lever relativt normale liv, men som har funnet nisjer som ikke er avhengig av nakenhet, implantater, og løgn, men som likevel tjener til livets opphold og har lojale følgere. Og man trenger ikke å være Norges største for å leve av det, understreker han.

Heia bloggen:

Plutselig er «Celina Isabelle» på alles lepper. Men helt i starten var det bare et knippe skolevenninner som fulgte med på bloggen hennes. Foto: Torbjørn Sundal Holen/Anti/NRK

- Sjokkere for å holde seg relevant

Kreativ leder i Max Social, Vilde Darvik, har allerede rukket å se halve serien, og har så langt latt seg imponere.

- Visuelt er serien helt unik. Jeg er mektig imponert over alt fra fonter, musikk, kostymer og manus. For oss som var ungdommer på 2000-tallet føles dette som en tidsreise – en brutal, morsom og nostalgisk reise tilbake til en epoke med dårlig stil og et ufiltrert internett. Jeg har storkost meg med de tre episodene jeg har rukket å se, og gleder meg skikkelig til resten. Serien er både troverdig og original i fortellerstilen, og man veksler mellom å le, gremmes og få vondt i magen flere ganger i løpet av hver episode. For min målgruppe (kvinne 35 år), vil jeg si dette er et mesterverk, sier Darvik til Kampanje.

Darvik har jobbet med influencere hele sitt voksne liv og husker godt hvordan bloggtilværelsen var tilbake i 2017, da clickbait, nakenhet og sjokkereden utleveringer florerte i bloggverden.

- På den tiden fikk man betalt ut ifra hvor man lå på topplisten på blogg.no, og det skapte en konkurranse der man stadig måtte sjokkere mer for å holde seg relevant. Jeg har snakket med bloggere fra den tiden som sier at mange av operasjonene de gjennomgikk var kun motivert av å tjene penger på blogglisten. De visste at operasjoner og sjokk-innhold både ga oppmerksomhet, penger og kjendisstatus. Heldigvis er bransjen ryddigere nå, med mer struktur og fokus på ansvarlighet, forteller hun.

En kjendis med hundretusener av følgere har fortsatt følelser. Det tror jeg mange glemmer Vilde Darvik, kreativ leder i Max Social

- Serien fanger den brutale virkeligheten av å være ung

Darvik slår fast at influencerbransjen er noe helt annet i dag - enn den var på den tiden som skildres i Rekviem for Selina.

- Nå er byråene mye mer opptatt av å skape trygge rammer for influencere, og spesielt de unge. Brand safety, ansvar og bevissthet rundt påvirkningskraften sin er noe de fleste store profiler tar på alvor. For meg, som har jobbet så lenge i bransjen, er serien mest av alt en påminnelse om hvordan det var – og en lettelse over at ting har utviklet seg i riktig retning.

Darvik mener det er de små, autentiske detaljene som gjør at Rekviem for Selina treffer så godt.

- Topp-plakatene på soverommet, Björn Borg-vesken slengt over skulderen til den kuleste jenta, den forferdelige sminken vi alle trodde var supersexy, og de sosiale kodene som føltes livsviktige. Serien fanger også den brutale virkeligheten av å være ung – hvordan vennskap er skjøre og sårbare, og hvordan man blir introdusert for sex på en måte som ofte er langt fra romantisk. Alt dette gjør at serien føles både vond og viktig. Så selv om historien til Selina er unik, er mye av det som skjer rundt henne akkurat sånn vi andre hadde det - og som unge kanskje fortsatt har det i dag, påpeker hun.

Imponert:

- Visuelt er serien helt unik. Jeg er mektig imponert over alt fra fonter, musikk, kostymer og manus, skryter kreativ leder i Max Social, Vilde Darvik. Foto: Eivor Eriksen

- Treffsikker og brutalt ærlig

Darviks inntrykk etter å ha sett tre episoder av Rekviem for Selina, er at serien gir et godt innblikk i hvordan influencerbransjen var før, enn hvordan det er i dag.

- Jeg tror ikke serien nødvendigvis vil endre inntrykket av dagens influencerbransje, men jeg håper den får folk til å reflektere over hvor stor innvirkning det har på unge innholdsskapere som blir utsatt for hets og press. Hvis folk visste hva som faktisk blir sendt til profiler i dag – fra homohets og sexistiske kommentarer, til slemme bemerkninger om utseende og rene drapstrusler – ville de fått sjokk. En kjendis med hundretusener av følgere har fortsatt følelser. Det tror jeg mange glemmer. 

Les mer: Gir PR-råd til stjerne-influencer i ny NRK-serie: - Aldri vært på dypere vann

- Mange av operasjonene var kun motivert av å tjene penger på blogglisten