Reklamebyrå sender Apriil-konsernet i minus: - Har slitt ordentlig over tid

Konsernsjefen i Apriil, Erik Samsonsen, legger frem sitt første årsregnskap. Problembarnet heter Apriil Reklame.

Publisert / Oppdater

Tobias Fredø
Tobias Fredø Journalist

2024-tallene til kommunikasjonskonsernet Apriil som eies av reklameinvestor Ove Grønnevik og Media Bergen er klare. De viser at Apriil-konsernet, som i dag måler syv selskaper, går med et underskudd i 2024 på 6,2 millioner kroner, og det er særlig Apriil Reklame som trekker resultatene ned for konsernet. 

- På tross av økonomiske tap ble det i 2024 gjort betydelige investeringer i den videre utviklingen av Apriil. Samtidig har vi hatt store kostnader knyttet til omstilling og nedbemanning. Effekten av alle små og store grep som er gjort, ser vi nå i starten av 2025. Vi er tilbake i pluss i første kvartal i år, sier Apriils konsernsjef, Erik Samsonsen, til Kampanje.

Han tok over som konsernsjef i Apriil høsten 2023 og legger med andre frem sitt første hele årsregnskap som øverste leder for byrågruppen. Han tok over jobben etter Tina Stiegler som sluttet etter kort tid som sjef i Media Bergen. Hun var med på å legge grunnlaget for at alle Apriil-byråene ble samlet i dagens byråoppsett.

Les også: Byrågruppe får ny konsernsjef: - Motiverende

Vil du få siste nytt fra medie- og kommunikasjonsbransjen før alle andre? Last ned Kampanje-appen og få nyhetsvarsler rett på mobilen.

Sikter mot overskudd

Holdingsselskapet Apriil AS ble opprettet i mars 2023, og det foreligger således ikke sammenlignbare tall for konsernet, men om en ser på selskapene som har vært under Apriil-paraplyen de siste årene og som fortsatt er det i dag, gikk konsernet også med et underskudd i 2023, men da på 3,8 millioner kroner.

Byråinntekten for selskapene er så å si den samme i 2024 som for i 2023, og ender i 2024  på 103 millioner kroner. 

Nå sikter derimot Samsonsen mot overskudd for konsernets del i 2025. Der har de budsjettert med et samlet driftsresultat på åtte millioner kroner med en byråinntekt på 115 millioner kroner. Etter årets første tre måneder har konsernet levert et driftsresultat på 1,2 millioner kroner.

- Vi har hatt tap over tid så det har vært viktig for oss å utvikle oss som selskap, særlig med tanke på å utvikle kulturen internt og måten vi leder på. Hittil i år har selskapene jevnt over gjort det bedre, og vi merker oss at det er veldig god fart i våre digitale satsinger, sier Samsonsen. 

Her kan du se regnskapstallene til Apriil Reklame for 2024. Alle tall i MNOK. Taper mer penger enn Apriil-konsernet tilsammen

Apriil Reklame 2024 2023 Endring i prosent
Omsetning 33,1 34,2 - 3,2 %
Byråinntekt 22,0 25,1 - 12,3
Driftsresutltat - 6,5 - 4,7  

 

- De har slitt ordentlig

Slik som i 2023, er det få av Apriil-byråene som kan skryte av store overskudd. Størst i 2024 er Apriil PR sitt driftsresultat på 900.000 kroner. For andre året på rad er det Apriil Reklame sine resultater som volder konsernet hodebry. Byrået har nå tre år på rad med underskudd, og i 2024 endte selskapet med et driftsresultat på minus 6,5 millioner kroner – altså større enn underskuddet til konsernet samlet sett.

- De har slitt ordentlig over tid. Det har samtidig vært tøffe tak i bransjen som også er en del av bildet, men byrået har ikke levert resultater, kommenterer Samsonsen. 

Han poengterer at de har tatt «mange grep» og at Apriil Reklame blant annet har fått inn ny leder i Vibeke Johannesen. I tillegg er noe av virksomheten skilt ut i nye selskaper i tillegg til at staben ble slanket med omtrent syv årsverk i 2024.

De største overskriftene har imidlertid sparkingen av den tidligere byrålederen, Susanne Svendsen, skapt. Apriil og Svendsen står nå i en rettslig strid, som er blitt behørig omtalt av Kampanje og andre bransjemedier. Du kan lese mer om den her.

- Er Apriil Reklame også ett av selskapene som har klart seg bedre hittil i 2025?

- Tallene er bedre enn på samme tid enn i fjor, men vi er ikke der vi skal være enda. Det har vært en del støy og vi har nylig gjort et lederbytte. Vi har lagt en plan nå som vi har tro på, og vi var mestvinnende byrå på Kuben sist uke. Det ser positivt ut fremover med tanke på kunder og prosjekter, sier Samsonen.

Les også: Tidligere Apriil-sjef dropper krav om å få tilbake jobben: - Umulig situasjon

 

Her kan du se regnskapstallene for hele Apriil-konsernet for 2024. Alle tall i MNOK.Underskudd i Apriil-konsernet

Apriil Holding* 2024 2023 Endring i prosent
Omsetning 146,8 142,6 + 2,9
Byråinntekt 103,0 105,9 - 2,7
Driftsresultat - 6,2 - 3,8  

* Det finnes ikke sammenlignbare tall for 2023 for konsernet, ettersom Apriil Holding ble opprettet først i det året. For 2023-tall har Kampanje tatt utgangspunkt i de byråene som fortsatt er til stede i Apriil-konsernet i dag.

Måler 110 ansatte

Apriil-konsernet består nå av byråene Apriil PR, Apriil ProContra, Apriil Reklame, Oslo Brunch, Apriil Digital Oslo, April Digital og Apriil Media. 

Målt etter byråinntekt er det Apriil ProContra som nå er det største selskapet i gruppen med en byråinntekt på 24,3 millioner kroner. Så følger Apriil Reklame med 22 millioner og Apriil PR med en byråinntekt på 20 millioner kroner. 

I løpet av 2024 trakk Apriil seg ut av event-markedet med salget av byrået Unite. Det ble overtatt av nye eiere 1. januar i år. 

I tillegg har konsernet kjøpt opp Sopra Steria sin datadrevne markedsavdeling, som nå går under navnet Apriil Digital.

Apriil måler i dag 110 ansatte og er til stede i Oslo, Bergen og Stavanger.

Les også: Apriil-leder slutter uten ny jobb å gå til: - Hadde behov for å stoppe opp

Reklamebyrå sender Apriil-konsernet i minus: - Har slitt ordentlig over tid