Kraftig resultatforbedring i NoA: - Vi har fått en solid start på 2025

Vekst i byråinntekten og lavere kostnader sender resultatene i NoA-gruppen på rett vei.

Publisert / Oppdater

Knut Kristian  Hauger
Knut Kristian Hauger

Byrågruppen North Alliance (NoA) har sluppet en resultatrapport for årets første kvartal, og der kommer det frem at starten på året har vært bedre enn på samme tid i 2024. Byråeieren som i dag er til stede med både reklamebyråër, designbyråer og teknologi- og rådgivningsselskaper i Danmark, Sverige, Norge, Finland og Polen økte omsetningen med 35,5 millioner i årets tre første måneder til 676,6 millioner kroner.

- Vi har fått en solid start på 2025, sier konsernsjefen i NoA, danske Mikael Jørgensen, til Kampanje. 

Han mener førstekvartalstallene viser god utvikling, drevet av stabile, langsiktige kundeforhold som bidrar til at den gjennomsnittelige tiden et selskap er kunde av Noa øker.

- Vi ser særlig vekst innen «Advertising & Brand Experience» samtidig som tech-tjenester som apputvikling og Salesforce/CRM fortsetter å vokse kraftig. Det viser med all tydelighet at modellen vår, hvor vi kombinerer kreativitet, teknologi og innsikt, treffer markedsbehovet godt, sier Jørgensen.

Ser en på driftsmarginen på EBITDA-nivå så økte den i første kvartal i 2025 fra 14,7 prosent til 17,2 prosent sammenlignet med første kvartal i 2024. Det utgjorde til slutt 79 millioner kroner, opp fra 66 millioner kroner for ett år siden.. 

Økte inntekter og lavere kostnader, særlig knyttet til lønn er driveren her. Reduksjonen i personalkostnader er mest synlig på det norske markedet der NoA eier byråer som Anorak, NoA Connect og NoA Ignite.

- Med den lavere kostnadsbasen forventer konsernet at marginene forblir på nåværende nivå fremover, heter det i kvartalsrapporten.

Vil du få siste nytt fra medie- og kommunikasjonsbransjen før alle andre? Last ned Kampanje-appen og få nyhetsvarsler rett på mobilen.

Bedring av resultater

Driftsresultatet endte på snaue 18 millioner kroner etter avskrivninger (EBIT), og resultatet før skatt bedret seg med hele 26,1 millioner kroner.

Finanskostnadene har samtidig gått ned med 22 millioner i kvartalet slik at resultatet før skatt endte på minus syv millioner kroner, en kraftig forbedring fra tilsvarende resultat i fjor på denne tid. 

North Alliance ble startet opp i 2015 av blant andre Thomas Høgebøl, og hadde den gangen Capman med som eier og finansiell partner. I dag er Capman ute og investeringsselskapet Norvestor har kommet inn.

Selskapet har opp gjennom årene kjøpt opp en rekke byråer og selskaper og mer firedoblet omsetningen siden starten. 

- Det er inspirerende å se hvordan NoA fortsetter å levere, selv i et krevende marked. Ti år etter at vi lanserte NoA er det fortsatt like motiverende å se teamet prestere igjen og igjen. Med bedre marginer og sterk kontantstrøm har vi rom til å investere videre både i egen vekst og i strategiske oppkjøp, sier styreformann Thomas Høgebøl. 

Her kan du se alle regnskapstallene til NoA-konsernet for årets første kvartal. Alle tall i MNOK. Fortsatt underskudd på bunn for NoA

NoA-konsernet 2025 2024 Endring i %
Omsetning 676,6 641,1 + 5,5
Byråinntekt 461,8 447,5 + 3,2
Driftsresultat*  17,9 5,1 + 250
Resultat før skatt -7,3 - 42,2  

* Driftsresultatet i denne tabellen er resultat etter avskrivninger og nedskrivninger, et såkalt EBIT-resultat. Resultatet vil derfor avvike fra det som heter EBITDA og som det referres til i innledningen av denne saken om som er et resultat før av- og nedskrivninger. 

Kraftig resultatforbedring i NoA: - Vi har fått en solid start på 2025