Tidligere NRK- og TV 2-profiler tar opp podkast-kampen: - Setter hårete mål

Det nye podkastselskapet Momentum Media vil ta opp kampen med Schibsted og NRK. Får med seg Bauer Media som annonsepartner.

Publisert / Oppdater

Anette Johansen-Desjardin
Anette Johansen-Desjardin Journalist

- Vi er fremtidens mediehus med fokus på lyd, sier Tuva Jorfald til Kampanje.

Den tidligere NRK-journalisten er initiativtakeren bak det nye selskapet Momentum Media. Der tar hun likeså godt på seg rollen som både daglig leder, innholdssjef og konseptutvikler fra start.

- I tillegg til veldig mye annet, sier hun.

Hun kaller det «en bedrift helt i oppstart og på deilig studentradiostadium», men ambisjonene skorter det ikke på. Momentum Media skal «bli den foretrukne lydplattformen innen aktualitetspodkaster.»

- Vi skal skape innhold som gjør det lett for lytterne å følge med og holde seg oppdatert og bli underholdt. Momentum Media kommer til å huse mange podkaster innen aktualitet, politikk og satire. Felles for dem er at de skal være tuftet på seriøs journalistikk og troverdig informasjon, sier Jorfald.

Hun har lang fartstid som journalist og har også vært innom Schibsted i de årene Podme var helt nytt i Norge. Hun står også bak dokumentarserien «Gutten med hemmeligheten» og var inntil nylig produsent for podkasten «Avhørt». Høsten 2023 startet hun for seg selv og etablerte Norges første podkast-konsulentselskap, Podlab. 

- Men nå er det Momentum Media for alle penga, sier hun.

Les mer: Slutter i Podme for å etablere Norges første podkast-konsulentselskap

Nå er vi midt i en kaotisk og veldig morsom start. Vi vet at det å bygge opp noe sånt som dette tar tid, men vi går på med høy selvtillit og er klare for å gi jernet i lang tid fremover. Tuva Jorfald, leder av Momentum Media
Gjenforent:

Elin Ludvigsen og Christer Hellen, har jobbet sammen en årrekke i TV 2. Nå gjenforenes duoen i Momentum Media. Foto: Anette Johansen-Desjardin

- Et stort behov for kvalitetsjournalistikk:

Med seg på laget har Jorfald fått med den tidligere TV 2-duoen med Elin Ludvigsen og Christer Hellen. Førstnevnte har en fortid som både journalist, nyhetsanker og programleder i TV 2. Hellen har en fortid som produsent både fra NRK og TV 2, og meldte sin avgang fra TV 2 kort tid etter Ludvigsen.

- Det er utrolig gøy å være med å bygge et selskap fra start og kjenne på entusiasmen. Jeg trigges av nyhetsbildet og derfor kjenner jeg at det er riktig for meg å være med å starte opp Momentum Media i en tid hvor det er stort behov for kvalitetsjournalistikk. Vi mister stadig flere unge som ikke bruker redaktørstyrte medier, og nettopp her tenker jeg at det ligger et stort mulighetsrom for oss, sier Ludvigsen til Kampanje.

Og det nye podkast-eventyret starter i dag, med lanseringen av podkasten «Bak nyhetene med Elin Ludvigsen». En utenrikspodkast skal også være rett og rundt hjørnet sammen med flere andre konsepter og profiler som er på vei inn.

- Vi skal prøve å gi lytterne en litt annen inngang på de store sakene. Vi blir bombardert med store nyhetssaker hele døgnet, men det finnes alltid en annen vei bak de store nyhetene som ikke har blitt utforsket ennå. Det er der denne podkasten skal inn å finne gull, sier Ludvigsen til Kampanje.

Hvordan eierskapet i Momentum Media vil se ut er fortsatt ikke helt klart og er under arbeid etter det Kampanje forstår. 

Debuterer med lyd:

På ukens siste dag debuterer tidligere TV 2-profil, Elin Ludvigsen med den splitter nye podkasten «Bak nyhetene med Elin Ludvigsen». Her fra innspilling i podkast-studioet til Batong Media. Foto: Anette Johansen-Desjardin

- Lysglimt av håp

Den nye aktualitetspodkasten slipper en ny episode hver onsdag hvor Ludvigsen borer dypere ned i de store nyhetene sammen med en ny gjest hver uke. Hun avviser at «Bak nyhetene» skal ta opp kampen med etablerte medie-podkaster som «Mediebobler» og «Tut og mediekjør»

I den aller første episoden skal det i stedet snakkes om hvilke russiske statsoverhoder vi nesten kan føle at vi savner - i lys av Putin. Gjesten i premiereepisoden blir tidligere TV 2-kollega og Russland-ekspert, Øystein Bogen

- Noen av dem husker vi bare vagt fra da vi var ungdom, og barna våre har så vidt hørt navnene deres. I episoden forsøker vi å grave frem om det var noe positivt med de tidligere presidentene, samtidig som vi gjør et dypdykk i Russland som naboen vår, sier Ludvigsen.

Ludvigsens signatur vil være at hver episode ender med spørsmålet «Hva godt kan komme ut av…»

- Jeg prøver å finne et lysglimt av håp i en mørk tid, sier hun. 

Hårete mål:

Tuva Jorfald har jobbet med lyd hele livet. Hun er ikke redd for å sette seg store mål, og sikter mot Topp 20 på Podtoppen i løpet av kort tid. Foto: Anette Johansen-Desjardin

- Jeg setter hårete mål

Trioen Jorfald, Ludvigsen og Hellen, møttes første gang i januar over en kaffe, uten å ha møttes før. De skulle egentlig snakke om en annen podkastidé som Ludvigsen hadde, men i stedet ble det Momentum Media. Allerede i mars var trioen i gang med det nye selskapet.

Ambisjonen til Jorfald er at podkaster fra Momentum Media kjapt skal opp og knive i toppen av Podtoppen. 

- Jeg setter hårete mål og satser på 50.000 lyttere på podkasten til Elin i løpet av ikke altfor lang tid, kommer det fra Jorfald.

Hun sier podkastene til Momentum Media skal være annonsefinansierte og gratis og tilgjengelig for alle.

- Mye ligger bak betalingsmur eller hos NRK, mens våre podkaster skal du finne overalt. Vi vet at lytternes betalingsvilje går ned og toleransen for annonser opp, sier hun.

Som annonsepartner har Momentum Media fått med seg Bauer Media i ryggen.

- De skal hjelpe oss med å vokse og vil ta seg av alt av annonsesalg og også promotere oss i de andre podkastene de har, forteller Jorfald og legger til:

- Etter hvert må vi også se på andre løsninger for inntektsstrømmer. Mange kjører hybridløsninger nå, med noe abonnement for eksempel, men dit skal nok ikke vi med det første. Vi skal være helt gratis og lett tilgjengelige. Så får vi se etter hvert, hva som skjer. Dette er en bransje i enorm utvikling, sier hun.

Lydsjekk:

Christer Hellen sørger for at teknikken er på stell i Momentum Media. Foto: Anette Johansen-Desjardin

- Mest spennende som har skjedd

Hverken Elin Ludvigsen eller Christian Hellen var i tvil om at de ville være med i Momentum Media.

- Noe av det mest spennende som skjer når man velger å forlate en trygg og god arbeidsplass etter 25 år, er alle de nye mulighetene og menneskene som man møter på veien. Dette er nok det mest spennende som har skjedd siden jeg gikk ut døra hos TV 2. Det var en veldig bra date i januar, og jeg skjønte raskt at her måtte jeg være med, sier Ludvigsen.

Hellen har 25 års erfaring som produsent og vært ansvarlig produsent for en rekke NRK- og TV 2-produksjoner og var blant annet med på å starte opp Nyhetskanalen på TV 2, i tillegg til en rekke debatt- og magasinprogrammer.

- Det er kjempespennende og veldig sunt. Etter mange år i en rolle blir man komfortabel og jobber nærmest på autopilot. Nå lærer jeg noe nytt hele tiden og må finne ut av ting underveis. Det gir rom for å teste og leke mye mer, og det trives jeg skikkelig med, sier Hellen.

 

 

 

Tidligere NRK- og TV 2-profiler tar opp podkast-kampen: - Setter hårete mål