Tidligere denne uken skrev VG om tippeselskapet Norsk Tipping som hadde fått knusende kritikk av Lotteritilsynet, og risikerer en bot på hele 46 millioner kroner. Det skjer etter at VG oppdaget feil i trekningen av nasjonale milliontrekninger i spillet «Eurojackpot» og i «Supertrekning» i Lotto.
Les også: Lotteritilsynet varsler millionbot til Norsk Tipping
Feilen skal ifølge Lotteritilsynet ha gjemt seg i systemet i flere år, og rammet flere millioner spillere. Selve feilen går på at spillere som har slått seg sammen i andelslag har hatt langt større sjanse til å vinne i nasjonale Eurojackpot-trekninger og Supertrekninger. Supertrekning er ekstratrekninger i Lotto som gjennomføres fire ganger i året – påske, sommer, høst og ved juletider.
- Selv om NRK ikke har noe med selve Lotto-trekningen å gjøre, er vi som formidler av trekningsprogrammet selvsagt opptatt av at spillet går for seg på en riktig og rettferdig måte. Nå har det blitt reist tvil om dette, og vi er derfor i dialog med Norsk Tipping om saken. Norsk Tipping har forsikret oss om at de tar dette på alvor, og vi ser fram til å få en redegjørelse, sier TV-sjef i NRK, Jan Egil Ådland, til Kampanje.
I Norge er det NRK som viser Lotto-sendingene. Statskanalen viser ikke trekningene fra Eurojackpot, men de viser «Supertrekning» fire ganger i året som en del av Lotto-sendingene. Feilen hos Norsk Tipping kan dermed ha ført til at NRK har vært med på å annonsere feil vinnere av «Supertrekningen» i en årrekke.
Les også: Kommunikasjonstoppen i Norsk Tipping slutter etter kort tid