Vil at norske annonsører skal kutte ut Meta og Google: - Uakseptabelt

Tidligere Orkla-direktør Arve Heltne mener å ha funnet oppskriften på hvordan norske medier kan ta opp kampen med big tech-selskapene.

Publisert / Oppdater

Knut Kristian  Hauger
Knut Kristian Hauger

Det har ikke manglet på advarsler om utviklingen på det norske reklamemarkedet der de store teknologiplattformene Google, Meta, Snap og TikTok nå forsyner seg grovt av markedsbudsjettene til norske annonsører. Tall fra WPP Media viser at rundt halvparten av reklamemarkedet på snaue 27 milliarder kroner nå går til de store teknologiplattformene.

Og der Meta og Google nå vokser med 900 millioner kroner i året, taper norske avishus 300 millioner kroner.  En av dem som liker utviklingen dårlig er tidligere markedsdirektør i Orka, Arve Heltne, som gjennom sitt nye prosjekt Mediahub samler mediehus og norske merkevarer til et felles løft for å styrke norske medier.

Han lanserer nå annonseproduktet «Garantert sett» som gjør annonsekjøp på tvers av norske medier mulig og der håpet er å gjøre noe med det som blant annet kommer frem i Annonsørrapporten til Anfo. Med seg på laget har Mediahub og Heltne fått med seg Amedia, TV 2 og Finn.no. Dagens Næringsliv skal også være på vei inn.

- Nærmere 100 prosent av norske annonsører svarer i Annonsørrapporten at de heier på norske medier, men blar du noen sider videre i rapporten så ser du hvilke kanaler som får pengene. Det er søk og sosiale medier. Det er uakseptabelt og nå gjør vi noe med det, sier Heltne.

Dermed tar Mediahub opp kampen med de amerikanske teknologiselskapene som trumfer norske medier på en rekke områder når det dreier seg om kjøp av reklame. Noe av suksessen til Google og Meta forklares med enklere kjøpsprosesser, bedre rapportering og gode selvbetjeningsløsninger. På Epicenter i Oslo samlet Heltne denne uken flere medier, byråer og annonsører for å ta debatten «Hvordan få annonsører til å velge norske medier?». Heltne vil at bransjen skal slutte å skylde på hverandre og heller gå sammen i kampen mot de store teknologiplattformene.

- Vi har for lenge drevet og skyldt på hverandre. Noen skylder på de små annonsørene og noen skylder på de store. Mediene har vært litt for opptatt av å legge skylden på norske annonsører og manglende etikk og moral, sier Heltne.

Les også: Derfor mener Anfo-sjefen at tech-gigantene vinner reklamekampen: - For vanskelig

Vil du få siste nytt fra medie- og kommunikasjonsbransjen før alle andre? Last ned Kampanje-appen og få nyhetsvarsler rett på mobilen.

Inngangsbilletten kan heller ikke være så høy i norske medier. På Meta kan du starte opp med 1.000 kroner. Du trenger ikke 150.000 kroner. Stine Ombudstvedt, markedsdirektør i Fabel

Kutter ut big tech-plattformene

Men noe er på gang i den norske mediebransjen og kanskje har budskapet fra medietoppene og politikere, som lenge har snakket om betydningen av norske, redaktørstyrte medier i et demokratiperspektiv og journalistikkens «rolle som forsvarslinje mot desinformasjon, polarisering og ytre trusler», begynt å sive inn hos annonsørene. En av dem som har gått ut sagt at de fremover dropper annonsering på Meta, er OBOS.

- Vi har vært på en reise som har tatt oss vekk fra mange av disse plattformene. Men det er ikke et valg utelukkende basert på etikk. Det er et etisk element her fordi vi ønsker ikke å være steder der vi vet at personopplysninger ikke brukes på en lovlig måte, men det er også en 100 prosent forretningsbasert avgjørelse. Når vi tester alternativene til de store amerikanske gigantene så faller det igjennom. Det er ikke lenger lønnsomt, sier Daniel Granlund Bredahl i OBOS.

OBOS er ikke alene. Også KLP og Kommunalbanken har valgt å kutte annonseringen i søk og sosiale meder.

- Tror du flere annonsører vil følge etter OBOS her?

- Ja, det tror jeg, og debatten om det norske og verdien det bringer med seg er en grunn. Men jeg tror også vi kommer til å se at flere og flere vrir seg vekk av effekthensyn og at du ikke lenger kan validere om det egentlig funker. Meta låser all data inne og jeg tror ikke de kommer til å åpne seg. sier Bredahl.

Les også: Droppet reklamekjøp på Meta og Google: - Medievalg underbygger budskapet vårt

Vil samle norske mediebransje:

Sjefen i Mediahub, Arve Heltne, vil samle den norske medieindustrien i kampen mot de store teknologiplattformene. Han lanserer i disse dager et nytt produkt under navnet Garantert Sett som norske annonsører kan ta i bruk. Foto: Eivor Eriksen.

- Det fungerer fortsatt med Facebook


Men feltet er spredt, og det er fortsatt mange store og små annonsører kommer til å bruke store deler av budsjettene sine på de amerikanske teknologiselskapene. To annonsører som ikke vil kutte ut annonsering på Meta og Google er telegiganten Telia og strømmetjenesten Fabel. Telias mediesjef Hanne K. Thomassen sier at det er et større ønske internt om å vri pengene mot norske medier, men at telekomselskapet ikke kommer til å kutte ut sosiale medier og søk.

 - Nei, og det kan vi ikke heller. Vi ser dessverre fra salgsmodelleringen at det fortsatt fungerer med Facebook.  Men det har skjedd noe med tanke på bevisstheten rundt samfunnsansvaret, sier Telias mediesjef.

Hun mener sosiale medier fortsatt er best hva gjelder konverteringer, hvilket vil si at den som eksponeres for reklamen utfører den ønske handlingen, og de gode selvbetjeningsløsningene til tech-selskapene.

- Vi kan heller ikke ha møter med alle norske mediehus. Det blir for mange møter. Schibsted, Aller og Amedia må begynne å samarbeide og gi oss muligheten til å frekvensstyre på tvers, sier Thomassen.

Det skjer likevel spennende initiativer på markedet, og Thomassen trekker blant frem et samarbeid mellom Schibsted og JCDecaux som hun mener «gjør det enklere for annonsørene».

Les også: - Fremtiden for redaktørstyrte medier avhenger av en felles innsats

Garantert sammen:

Jeppe Skageng i TV 2, Anders Halvorsen i Finn.no og Christian Thu i Amedia merker konkurransen fra de amerikanske teknologiselskapene daglig. Nå har de gått sammen med Mediahub om det nye annonseproduktet Garantert Sett. Foto: Eivor Eriksen.

- Vi har ikke alternativer

Hos den litt mindre annonsøren Fabel sier markedsdirektør Stine Ombudstveit at det enn så lenge ikke er noen vei utenom de store amerikanske gigantene.

- Dessverre så går mye av pengene våre dit og det skyldes at vi ikke har alternativer til Google og Meta som gir oss så god effekt. Vi er veldig opptatt av effekt.

- Hva tenker du om oppfordringen om at annonsørene må tenke mer på det norske demokratiet?

- Annonsørene lever jo ikke hvis vi ikke selger produktene våre. Så det er jo det vi først og fremst er opptatt av, sier hun.

Ombudstveit mener det må lages systemer som gjør det enklere og operere sammen.

- Også må ikke prisen på inngangsbilletten være så høy. På Meta kan du starte opp med 1.000 kroner. Du trenger ikke 150.000 kroner, sier Ombudstveit.

Les også: - Norske mediehus kommer ikke til å ta rotta på Mark Zuckerberg

 

Vil at norske annonsører skal kutte ut Meta og Google: - Uakseptabelt