Én million TV-seere kan gå glipp av VM-femmila: - Avstanden er fortsatt stor

To uker før avtalen med Telia utløper, går TV 2 ut og advarer ski-interesserte TV-seere.

Publisert / Oppdater

Dag Robert Jerijervi
Dag Robert Jerijervi Journalist

To uker før dagens avtale mellom TV 2 og Telia utløper, er det ingenting som tyder på at partene er i nærheten av å bli enige om en ny avtale.

Det betyr at 485.000 Telia-kunder står i fare for å miste tilgangen til TV 2s kanaler fra og med 1. mars. Dermed kan også sluttspurten i ski-VM i Trondheim ryke.

For ikke så lenge siden gjorde TV 2 en oppsiktsvekkende avtale med NRK og sikret seg avslutningshelgen i ski-VM. Det innebærer at TV 2 overtar rettighetene fra VM 7. mars, en uke etter at dagens Telia-avtale utløper.

Da skal TV 2 vise femmila både for kvinner og menn, inkludert det som blir Therese Johaugs finale i et verdensmesterskap.

Dersom ikke TV 2 og Telia har kommet til enighet innen den tid, vil rundt én million nordmenn måtte finne alternative veier inn i VM-festen, ettersom ett TV-abonnement i snitt brukes av rundt to nordmenn.

Les mer: Telia advarer om mulig brudd med TV 2

Går ut med advarsel

Organisasjons- og kommunikasjonsdirektør i TV 2, Lene Eltvik Vindfeld, forteller at de fortsetter forhandlingene med Telia med et mål om å få på plass ny avtale.

- Men med to uker igjen til fristen er avstanden fortsatt stor. I dag har vi derfor informert våre seere, som også er Telia-kunder, om at avtalen utløper 28. februar, hva som blir konsekvensene hvis vi ikke blir enige og hva seerne da må gjøre for å se TV 2. 

- Hva er det mest utfordrende med forhandlingene?

- Vi kommenterer ikke på forhandlingene, mens de pågår skal forhandlingsteamene få jobbe i fred.

- Mister tilgangen

I helgen viser TV 2 VM i skiskyting, og i den forbindelse går de ut med en advarsel til Telia-kundene om at avtalen med Telia avsluttes 28. februar.

- Avstanden er fortsatt stor. Derfor er det riktig å gi våre seere informasjon om hva som i så fall blir konsekvensene, hvilke alternativ de som seere har og hvor de får kontakt med oss. De som ser skiskyting i helgen, er også interessert i ski-VM. Derfor gir vi denne informasjonen nå, sier Eltvik Vindfeld.

- Hva betyr det for Telia-kundenes mulighet til å se ski-VM når TV 2 starter sin rettighetsperiode?

- Dersom vi ikke blir enige om en ny avtale, mister Telias kunder tilgang til alle TV 2s kanaler fra og med 1. mars.

- Kan Telias kunder rett og slett gå glipp av femmila og Therese Johaugs finale i et verdensmesterskap?

- Dersom vi ikke har en ny avtale, vil de ikke kunne se på TV 2 gjennom sitt Telia-abonnement, nei. 

- Hvordan bør disse kundene i så fall forberede seg?

- Hvis vi ikke blir enige kan seerne tegne abonnement på TV 2 Play direkte med TV 2.

Telia: - Trenger ikke foreta seg noe

Informasjonssjef i Telia Norge, Daniel Barhom, forteller at de fortsatt har et håp om å komme til enighet.

- Telia jobber fortsatt for fullt med å komme til enighet med TV 2 om en ny TV-avtale. Målet vårt er å få plass en avtale som sikrer våre kunder valgfrihet med tilgang til det innholdet som de ønsker å se, og det på vilkår som er rimelige for begge parter. Utover det kan vi ikke si noe mer om forhandlingene på nåværende tidspunkt, sier han til Kampanje.

Han mener Telias kunder foreløpig kan slappe helt av.

- Våre TV-kunder trenger ikke å foreta seg noe nå, og vi vil kommunisere direkte med dem når det blir aktuelt.

Én million TV-seere kan gå glipp av VM-femmila: - Avstanden er fortsatt stor