Mandag denne uken kunne Kampanje fortelle historien til prosjektleder Merete Brusnell (63) som søkte på over 40 jobber uten å bli kalt inn til jobbintervju etter at hun ble rammet av en nedbemanning i Tante Randi Reklamebyrå. Hun mener seg tilsidesatt på grunn av sin alder og sier hun har vært i kontakt med flere andre som befinner seg i samme situasjon.
- Det står jo nederst i annonsen at alder ikke spiller noen rolle. Det gjelder veldig mange jobber, men de mener det jo ikke, sier Merete Brunsell.
Det finnes tall som støtter oppunder at det er færre eldre i byråbransjen, og at det muligens er vanskeligere å få seg jobb om man ikke er ung og lovende. I ti år har Kreativt Forum samlet inn aldersstatistikk i byråbransjen i forbindelse med sin årlige byråundersøkelse, og i 2024 viser den at kun seks prosent av arbeidsstokken i byråbransjen i Norge er 59 år eller eldre.
Har du et tips som gjør at vi kan følge opp denne saken eller bidra til å belyse denne tematikken så ta gjerne kontakt på kampanje@kampanje.com.
For de siste fem årene har snittet ligget på mellom tre til fire prosent, og til sammenligning er nær halvparten av byråarbeiderne i aldersgruppen 29-38 år.
- Det kan hende det er færre eldre representert fordi det er noen som velger annerledes når man kommer opp i årene. Det er en hektisk bransje å jobbe i. Det kan være en forklaring, men når man hører Meretes erfaring kan det tyde på at det er andre ting som også bidrar den veien, sier leder i Kreativt Forum (KF), Benedikte Løvdal, til Kampanje.
I en helt fersk podkastepisode av «Professoren & Praktiker’n» kan du møte Merethe Brunsell og hennes nye arbeidsgiver i The&Partnership, Anna Stenvaag. Du kan høre og se episoden her.