Abonnér på Kampanjes nyhetsbrev
Ved à klikke på "Abonner" godtar du vår personvernerklæring
KOMMENTAR
Den 25. september er det valg i Italia og politikere har inntatt TikTok for å nå ut til velgere. Tidligere statsminister Silvio Berlusconi er intet unntak. Lenger ned finner du gode tips om hvordan man SKAL bruke TikTok.
Bevegelse er nøkkelen for innhold på TikTok fordi det er involverende, engasjerende og levende. Bevegelse inspirerer til humor og viser at man ikke er redd for å tulle litt. Men Berlusconi sitter helt stille på kontoret med papirer foran seg. Papiret er et bevis på at han er ikke klar for TikTok. Hvorfor? Fordi papirene antyder tre ting:
Tempoet passer ikke overens med den typiske TikTok-stilen. Det går sakte, og innholdet er ikke stimulerende nok for at brukerne skal ha lyst til å se hele videoen. Det er heller ikke musikk, tekst eller klipping. Noe som kunne gjort videoen mer levende.
Berlusconi leser høyt og stakkato i hele videoklippet. Man kan se med en gang at øynene ikke beveger seg naturlig, men følger en prompter med teksten. Han sier «Velkommen til min TikTok-kanal» og det blir helt feil, og viser at han ikke skjønner hvordan TikTok fungerer.
Det er TikTok som foreslår innholdet som dukker opp for brukeren, så det blir teknisk feil å ønske publikum velkommen. Berlusconi burde heller si «Jeg er glad for å lande i deres FYP» (For You page, den siden på TikTok hvor alt relevant innhold er anbefalt for brukeren).
Berlusconi fortsetter med å beskrive hvordan det italienske mangfoldet er på TikTok: «Dere er mer enn 5 millioner her på denne plattformen, og 60 % av dere er yngre enn 30 år gamle».
Feil approach. Folk på TikTok vet hvem de er, de trenger ikke noe introduksjon til dem selv, de vil vite om deg. En politiker som dukker opp på brukernes FYP, for å snakke om dem. Det er litt «too much».
Så fortsetter han med: «Jeg er litt misunnelig (fordi dere er alle unge), men jeg pleier å gi meg selv mange komplimenter likevel».
Den andre videoen er enda rarere, men jeg går snart tom for spalteplass. Derfor må dere selv bedømme innholdet. Man må vente til video nummer fem for å få høre noe om politikk som angår ungdommene, og denne videoen er tatt fra et videointervju han har hatt tidligere. Det er ikke noe spesifikt innhold laget for TikTok.
Hva kan vi lære fra dette. Her kommer noen avslutningstips:
De som klarer det, får en stor følgerbase og mange reaksjoner på TikTok.