Tirsdag formiddag legger det norske mediekonsernet Schibsted frem sine regnskapstall for fjoråret. Der kommer det frem at flere av de norske selskapene i Schibsted både styrket den digitale posisjonen og forbedret økonomien i det selskapet kaller et krevende 2024.
Underskuddet på driften endte på 40 millioner kroner og selskapet skriver i sin årsrapport at den operasjonelle prestasjonen må sees i lys av et krevende annonsemarked, fallende inntekter fra papiravisene, svakere abonnementsvekst for enkelte merkevarer og kostnader knyttet til etableringen av et nytt selskap.
– Vi visste at 2024 ville bli et krevende overgangsår, både operasjonelt og økonomisk. Men vi brukte det til å legge et nytt fundament – med tydeligere retning, strammere kontroll og sterkere digitale posisjoner å bygge videre på, sier Siv Juvik Tveitnes, konsernsjef i Schibsted.
Schibsted er i dag et rendyrket medieselskap som drifter aviser som VG, Aftenposten og svenske Aftonbladet i tillegg til næringslivsavisen E24, podkastsatsingen Podme og VGTV.
- Flere av selskapene viser positiv utvikling i et utfordrende marked med sterk journalistikk, økte digitale inntekter og bedre økonomiske resultater, sier Tveitnes.
Hun legger imidlertid til at det fortsatt er et stykke igjen før alle selskapene er der de ønsker å være.
- Men utviklingen i flere selskaper viser at det nytter å kombinere økonomisk disiplin med tydelige satsinger. Det er helt avgjørende for å skape et bærekraftig grunnlag for å fortsette å levere uavhengig journalistikk av høy kvalitet og videre vekst, sier Tveitnes.
Schibsted har de siste årene gjennomført et større spareprogram der selskapet skulle spare 500 millioner kroner. Konsernsjefen legger til at programmet som ble igangsatt på tvers av medievirksomheten i 2022 fortsatt hadde effekt gjennom 2024.
Tidligere i år ble det klart at Schibsted også reduserer bemanningen i mediehusene med totalt 350 årsverk.
- 2024 handlet om å få bedre oversikt og kontroll i vår nye virkelighet som et selvstendig selskap. Vi konkluderte med at det var behov for bredere strukturelle endringer noe som førte til omorganiseringen og bemanningsreduksjonen vi har gjennomført de siste månedene. Det har krevd mye av mange, men det var nødvendig gitt fjorårets økonomiske resultater, sier Tveitnes.
Les også: Slik blir kuttene i Schibsted-mediene - VG må kutte mest
Her kan du se alle tallene til Schibsted for 2024. Alle tall i MNOK.
Schibsted | 2024 | 2023 | Endring i % |
Omsetning | 7.544,0 | 7.586,0 | - 0,5 |
Driftsresultat | - 40,0 | 19 | - |
Resultat før skatt* | 123,0 | - 9,0 | - |
*Overskuddet før skatt skyldes inntekter selskapet har hatt utenfor den tradisjonelle virksomheten.
Kommentér