Saken er oppdatert med kommentarer fra Telia Norge, klokken 10:34.
Telia-konsernet legger i dag frem sine regnskapstall for årets første kvartal og de viser at starten på året har vært utfordrende for Telia i Norge. Dette er de første regnskapstallene som den fungerende administrerende direktøren, Morten Karlsen Sørby, legger frem etter at han tok over etter Stein-Erik Vellan.
En av utfordringene Karlsen Sørby fikk i fanget er konflikten med TV 2 om distribusjon av TV-konsernets kanaler. Telia kaller det for «en krevende situasjon for selskapets TV-kunder»
Vil du få siste nytt fra medie- og kommunikasjonsbransjen før alle andre? Last ned Kampanje-appen og få nyhetsvarsler rett på mobilen.
Siden 1. mars har Telia måtte fjerne TV 2 sine kanaler og strømmetjenester fra Telia Play og i kvartalstallene til selskapet kommer det frem at 12.000 TV-kunder har forsvunnet i løpet av første kvartal sammenlignet med på samme tid i fjor.
- Jeg ønsker å beklage så mye overfor våre TV-kunder. Dette er på ingen måte en ønskelig situasjon, og vi håper å komme til enighet med TV 2 om en bærekraftig avtale som sikrer kundene våre viktig valgfrihet, sier han.
Telia understreker samtidig at det ikke går an å koble nedgangen i antallet TV-kunder utelukkende med TV 2-konflikten.
- Kundetapet på TV i første kvartal kan ikke knyttes til bruddet med TV 2 som fant sted 1. mars). Det skyldes først og fremst tøff konkurranse i markedet for bredbånd og TV, hvor det som regel er lange ledetider på avtaler. Situasjonen med TV 2 er selvfølgelig ikke ønskelig, men tilbakemeldingene fra våre kunder er at de setter pris på vår kompensasjonsordning samt at de som ønsker det selv finner fram til TV 2 Play, sier kommunikasjonsdirektør Henning Lunde i Telia Norge til Kampanje.
Les også: Brudd mellom TV 2 og Telia - én million TV-seere rammes
De økonomiske resultatene for første kvartal viser nedgang i inntekter og justert driftsresultat mot samme periode i fjor.
- Totalt sett leverer vi et økonomisk resultat som er lavere enn forventet, og vi er ikke fornøyde med utviklingen sammenlignet med fjoråret. Vi jobber systematisk for å redusere og holde kostnadene nede samt øke inntektene i et konkurranseintensivt marked. Vi ser en økning i ARPU, og fremover skal vi utfordre markedet ved å lansere nye produkter og tjenester som vil komme våre kunder til gode, sier Karlsen Sørby.
Her kan du se regnskapstallene til Telia Norge for årets første kvartal. Alle tall i MNOK.
Telia Norge | 2025 | 2024 | Endring i % |
Omsetning | 3.530,0 | 3.565,0 | - 1 |
Driftsresultat | 1.617,0 | 1.644,0 | - |

Kommentér