Mandag kveld ble «Gullrutens Fagpris» delt ut på Ambassaden i Oslo. Her er det fagarbeiderne, altså dem som står bak kamera, i norsk TV-bransje det kastes glans over.
Det ble delt ut pris i 26 forskjellige kategorier og etter en opptelling viser det seg at NRK-programmer stakk av med hele 16 priser under årets prisutdeling. Blant disse vant Team Pølsa, So Long Marianne og Rekviem for Selina priser.
TV 2 vant seks priser, deriblant for nykommeren Boksen og dramaet Kids in Crime. De resterende prisene ble vunnet av TVNorge/Max, VGTV og Netflix.
Regivinnere: Sebastian Kåss og Rikke Gregersen vant Gullruten for beste regi da fagprisene ble delt mandag kveld. Foto; Stian Thorvaldsen fra Playroom Event.
- Det har vært et godt år for bredden i norsk TV-produksjon til tross for mer krevende økonomiske tider. Kreativiteten er god, bransjen er innovativ og vi ser sterke nye produksjoner blant prisvinnerne, sier Leif Holst Jensen, dekan ved fakultetet for film og spill ved Universitetet i Innlandet og en av initiativtagerne til Gullruten-prisen, til Kampanje.
- Vi har sterke internasjonale produksjoner med faglige presentasjoner i høy klasse i alle sjangre og det blir også verdsatt av juryene. Flott også å se at innsats for internasjonale strømmetjenester når opp i årets utdeling.
Her kan du se alle vinnerne
Prisene er jevnt fordelt utover de forskjellige TV-seriene, men det nevnte TV 2-dramaet Kids in Crime 2 og NRKs bloggerdrama Rekviem for Selina var blant seriene som mottok flere enn én pris.