Krevende: Kadafi Zaman og Janne Amble, gikk undercover for å avdekke hvordan «Dødsenglene» opererer i Norge bak fasaden. Foto: Morten Opedal

«Norge bak fasaden» bikker millionen: - Bra og viktig

Seerne har latt seg fascinere og sjokkere av «Dødsenglene», og siden premieren har seertallene mangedoblet seg.

Publisert Sist oppdatert

For en drøy uke siden hadde «Norge bak fasaden: Dødsenglene», premiere på TV 2 og strømmetjenesten TV 2 Play. Dødsenglene føyer seg inn i rekken som den femte sesongen av Norge bak fasaden med programlederne og journalistene Janne Amble og Kadafi Zaman.

I sesongen som består av tre episoder, går Amble og Zaman undercover med falske navn og brukere i sosiale medier for å avsløre folk som «hjelper» folk med å ta sitt eget liv. Den ene mannen Amble og Zaman kommer i kontakt med er nå siktet og varetektsfengslet for drap.

Like etter premieren hadde 565.000 seere sett den første episoden, enten lineært eller på TV 2 Play. Nå har tallet nesten doblet seg og bikket den magiske millionen med 1.018.000 seere.

- At «Norge bak fasaden» setter dagsorden på denne måten, er både bra og viktig. Temaet som blir belyst er alvorlig, og dersom TV 2 med dette kan skape diskusjon og engasjement vil dette ha stor betydning – spesielt for de menneskene som står i denne ekstremt vanskelige og fortvilte situasjonen, sier TV 2s programredaktør Trygve Rønningen, i en pressemelding.

Han legger til at det er første gang en slik dokumentar har nådd så høye seertall etter så få dager.

- Dette er åpenbart et tema som berører oss sterkt, noe vi også ser av det voldsomme engasjementet i sosiale medier, sier Rønningen.

TV 2-sjef Olav T. Sandnes, mener det er viktig at kanalen når bredt ut med denne typen programmer.

- Dokumentarer som dette er sentralt i TV 2s samfunnsoppdrag. Vi har den siste tida klart å nå gjennom med viktige og engasjerende historier, slik som «Uten synlige tegn» og «Vårt lille land – Under Guds øye». Det er viktig at vi også når bredt med denne typen programmer, sier Sandnes.

Den andre episoden av «Norge bak fasaden: Dødsenglene» ble sendt på TV 2 Direkte mandag kveld, og så langt er det 865.000 som har sett episoden. Den siste episoden som sendes på TV 2 Direkte kommende mandag er så langt sett av 650.000 på TV 2 Play.

Powered by Labrador CMS