Polaris Media rapporterer om et driftsresultat på 66 millioner kroner i fjerde kvartal 2024, justert for éngangskostnader på åtte millioner kroner. Resultatet er åtte millioner kroner høyere enn i samme kvartal året før.
Resultatforbedringen er drevet av økning i digitale bruker- og annonseinntekter og vekst i distribusjon av netthandelspakker.
- Vi er fornøyde med at vi har levert solid resultatvekst i samtlige fire kvartaler i 2024, sier konsernsjef Per Axel Koch.
Brukerinntektene økte med 6 prosent i kvartalet, mens annonseinntektene falt med 7 prosent. Sistnevnte er likevel en forbedring fra fjorårets tre første kvartal, der annonseinntektene i snitt falt med 13 prosent.
- Det er gledelig å se tegn til bedring i annonseinntektene i Norge. De papirbaserte inntektene fortsetter å falle betydelig, men i fjerde kvartal hadde vi 11 prosent vekst i digitale annonseinntekter i våre norske mediehus, noe som langt på vei kompenserte for nedgangen på papir, sier Koch.
I Sverige er situasjonen en annen.
- I Stampen Media var det et mer utfordrende kvartal i annonsemarkedet, der vi ikke oppnådde digital vekst samtidig som de papirbaserte inntektene ble kraftig redusert. Fremover forventer vi at fallet i papirbaserte inntekter fortsetter både i Norge og Sverige, samtidig som det totale annonsemarkedet gradvis bedres i takt med den forventede konjunkturutviklingen, kommenterer Koch.
Styret foreslår et utbytte på 1,1 milliarder kroner for 2024, hvorav 1 milliard kroner er ekstraordinært utbytte i forbindelse med salget av aksjer i Schibsted.
Her kan du se resultatet til Polaris Media i 4. kvartal 2024. Tall i MNOK.
Polaris Media | 2024 | 2023 | Endring i prosent |
Driftsinntekter | 953 | 942 | + 1 |
Driftsresultat | 57,8 | 20,2 | + 186 |
Resultat før skatt | 0,9 | - 120 | - |
Kommentér