Abonnér på Kampanjes nyhetsbrev
Ved à klikke på "Abonner" godtar du vår personvernerklæring
Saken oppdateres.
Viaplay Group har sikret seg en eksklusiv nordisk avtale med det internasjonale ski- og snowboardforbundet FIS som strekker seg til 2030. I Norge skal rettighetene deles med TV 2. Dette inkluderer FIS verdenscup i langrenn, alpint, kombinert og hopp fra og med 2026/2027-sesongen.
Det kommer frem i en pressemelding onsdag morgen.
Viaplay har også sikret seg rettigheter til håndballmesterskap helt frem til 2031, og fra og med neste år skal også disse deles med TV 2.
I tillegg skal Viaplay og TV 2 dele håndballens Champions og Europa League samt den engelske FA-cupen i fotball denne våren.
- Med dette samarbeidet har vi sikret rettighetene til vintersporten i overskuelig fremtid, og vi har nå det beste utgangspunktet for å ytterligere løfte dekningen av både vintersport og håndball til glede for et sportsinteressert publikum over hele landet, sier norsk Viaplay-sjef Kenneth Andresen i pressemeldingen.
Sjefredaktør og administrerende direktør Olav T. Sandnes er glad for at TV 2 fikk muligheten til å ta del i disse rettighetene.
- Live idrett gjennom store deler av året er viktig, og vi opplever stor interesse for vintersport og håndball i Norge. Derfor var det naturlig at vi grep denne unike muligheten da den oppstod, sier Sandnes.
TV 2 planlegger å vise verdenscuprenn i skiidrettene og håndballmesterskap på hovedkanalen.
Les også: - Sportsrettigheter er dyre. Vi kjenner at vi lever
Sportssjef i Viaplay Norge, Kristian Oma, mener samarbeidet kommer seerne til gode.
- Både TV 2 og Viaplay har skyhøye redaksjonelle ambisjoner, og disse nye rettighetene gir oss en felles og lang horisont hvor vi kan være med på å bygge dette sammen. Vår lovnad til seerne er å ta dette på største alvor og samtidig ha en mest mulig engasjerende inngang på vår fremtidige dekning av disse sportene som det norske folk er så glade i, sier Oma.
- Dagens nyhet viser at det er stor interesse for skisporten og at det er flere aktører som ønsker å sikre seg rettighetene. Skiforbundet har tillit til at Viaplay og TV 2 sammen vil lage et godt TV-produkt til alle skientusiaster og utvikle nasjonalsportene våre fremover, sier skipresident Tove Moe Dyrhaug til NTB.
Dette er rettighetene som Viaplay og TV 2 skal dele på: