Generalsekretær i Norsk Redaktørforening, Reidun Kjelling Nybø, etterlyser en merkeordning for Snapchat-kanaler som fremstår som redaktørstyrte medier. 
 
- Det er uheldig at useriøse aktører kler seg i drakta til redaktørstyrte medier på denne måten. Paradoksalt nok opplever vi stadig oftere at plattformer slår ned på innhold fra redaktørstyrte medier, men lar være å luke ut denne typen forsøk på etterlikning, sier hun til Klassekampen. 
 
 
Nylig publiserte Kampanje en artikkel om Snap-kanalen «Oppdater», som primært deler nyheter om Marius Borg Høiby og den norske kongefamilien. I denne kanalen ble statistikksjef i Nav, Ulf Andersen, forvekslet med Se og Hør-redaktør Ulf Andre Andersen.

Da Kampanje undersøkte kanalen, oppdaget vi flere andre kanaler på Snapchat som ligner på «Oppdater». Disse kanalene har lignende innhold, stemmen som formidler nyhetene er lik, og utformingen til kanalene ligner. Det er ukjent hvem som står bak kanalene.

Les også: Nav-Ulf forvekslet med Se og Hør-Ulf i populær Snapchat-kanal: - Håpløs situasjon 

- Fellesnevneren for akkurat disse snapkanalene er at de deler sladder om hovedsakelig norske kjendiser. De gjengir også en del kjendisnyheter fra redaktørstyrte medier, men uten å oppgi kilder og med fravær av samtidig imøtegåelse og tilsvar, sier journalist og fagansvarlig for verifisering i Faktisk.no, Silje Førsund, til Kampanje.

- Et av våre krav er at vi ønsker at plattformene anerkjenner redaktørstyrt innhold som en egen kategori. Dette er forholdsvis enkelt å gjøre i Norge, der vi har et bestemt antall seriøse aktører som forholder seg til pressens selvdømmeordninger, sier Nybø til Klassekampen.

Fredag ettermiddag sier Snapchat til Kampanje at plattformen har iverksatt tiltak knyttet til de overnevnte Snap-kontoene. 

- Vi har iverksatt tiltak på de uriktige innleggene fra Oppdater og gjennomgår de nevnte kanalene videre for å se om det er noe innhold som bryter med retningslinjene våre for innhold, i så fall vil vi iverksette tiltak umiddelbart.